Bramboráky, oblíbené jídlo mnoha kultur (ano, opravdu nejde o typicky české jídlo, jak si mnozí lidé myslí), získají luxusní rozměr díky jednoduchému kulinářskému triku – přidáním majoránky. Tato aromatická bylinka podle webu iReceptář nejen obohatí chuťový profil tohoto pokrmu, ale také vám pomůže ho lépe strávit.
Kouzlo majoránky v kuchyni
Majoránka, bylinka, která se u nás podle informací ze stránek WomanOnly pěstuje jako letnička, se k bramborám hodí více než skvěle. Její lehce nasládlá citrusová chuť, mírně podtržená borovicovými a hřebíčkovými tóny, totiž dodává této jinak poměrně nevýrazné zelenině opravdu komplexní chuť (a zbavuje ji mnohdy nepříjemné „škrobovité“ podchuti).
Sametování je osvědčenou čínskou technikou, která se co do úpravy masa ujala po celém světě. Dokáže s ním totiž doslova zázraky.…
více
Jak přidat majoránku do bramboráků
Nejvýraznější chuť má vždy ta sušená – to mi říkala už moje babička. Doporučená výchozí dávka na těsto je jedna čajová lžička sušené majoránky na kilogram brambor. Bylinu je ovšem třeba vmíchat do těsta těsně před smažením, aby si zachovala své aromatické vlastnosti.
Brambory nastrouhejte a vymačkejte z nich přebytečnou tekutinu.
Přidejte sůl, pepř, prolisovaný česnek a majoránku.
Vmíchejte vejce a malé množství mouky, aby se směs spojila.
Důkladně promíchejte a podle potřeby ještě dochuťte.
Lžící nebo naběračkou dávejte těsto na rozpálenou pánev vymazanou olejem a zploštěte ho do placiček.
Smažte, dokud není každá strana zlatavě hnědá.
„Kromě majoránky můžete použít i jiné zajímavé bylinky, skvělá je třeba bazalka, tymián nebo rozmarýn, bramboráky tak budete mít pokaždé jiné,“ radí naše čtenářka Marta T. z Lovosic. Na webu adbz jsme také radili, jak bojovat proti tmavnutí bramborákového těsta.
Zdravotní účinky majoránky
Majoránka také obsahuje několik zdraví prospěšných látek. Má antioxidační vlastnosti, napomáhá trávení a působí protizánětlivě. Díky své schopnosti stimulovat produkci trávicích šťáv vám také pomůže jinak těžké a mastné bramboráky mnohem lépe strávit. Nepříjemné nadýmání a pocit těžkosti od žaludku tak budou minulostí.