Boty nepromoknou ani za vydatného deště: Ochranná vrstva z vazelíny
Ani během letních horkých měsíců byste neměli podcenit ochranu kožené obuvi před vlhkostí. Ošetřit ji můžete levnými pomocníky, kteří nechybí skoro v žádné domácnosti.
Obsah
Boty potřebují drobnou údržbu, i když venku zrovna nepadá sníh nebo nemrzne. Zničit je totiž nemusí pouze chemická sůl a rozbředlá břečka. Během léta hrozí kožené obuvi, že navlhne. Teplý letní deštík dokáže napáchat stejné škody jako zimní plískanice. Existují ale způsoby, jak boty ošetřit, aby i letní měsíce přestály bez úhony. A nemusíte přitom utrácet nemalé peníze v obchodech za speciální impregnace.
Trochu péče boty potřebují i v létě
Přestože sluneční paprsky přímo vybízejí k tomu, abyste dopřáli nohám přísun svěžího vzduchu v otevřených botách, jen stěží budete celé léto nazouvat v podstatě bezúdržbové žabky. Kožené sandály, mokasíny, baleríny nebo lodičky s otevřenou špičkou jistě také upotřebíte. Aby obuv co nejdéle vypadala jako nová, neměli byste podceňovat její údržbu. Nestačí jí ale jenom pravidelné čistění. Trocha hýčkání není na škodu.
Boty byste měli i v létě ochránit zejména před vlhkostí. Stačí totiž jedna blesková letní bouřka a obuv budete vysušovat několik dní. Nemluvě o tom, že působením vody kůže ztratí na kvalitě i vzhledu. Přitom řešení se samo nabízí. Impregnace bot není nic složitého ani náročného, a navíc zabere jen minimum času. Na speciální přípravky zapomeňte. Skvělou práci totiž odvede pomocník, kterého nejspíš máte doma po ruce.
Použijte vazelínu nebo alkohol s glycerinem
Stejné vlastnosti, jakými disponují komerčně vyráběné prostředky na ochranu obuvi před vlhkostí, totiž má i vazelína. Za pár korun ji seženete v každé lékárně. Už naše babičky tento univerzální zázrak hojně používaly na promazání pokožky nebo rtů. Vazelína se výtečně osvědčila i jako ochránce obuvi. Vytvoří na ní ochrannou vrstvu, kterou voda nějaký čas nepronikne. Stačí vazelínu rovnoměrně rozetřít po celé ploše boty a vyčkat, než se vsákne.
Z letních přeháněk pak nemusíte mít obavy. Taková ochrana bot je dlouhodobá, ale po nějakém čase bude nezbytné postup zopakovat. Stejnou práci jako vazelína odvede v případě ochrany kožené obuvi také roztok alkoholu a glycerinu. Postup je snadný. Obě ingredience dobře smíchejte v poměru 1 : 1 a poté tekutinu pečlivě rozetřete měkkým hadříkem po celé ploše boty. Vytvoří se voděodolná vrstva, která obuv perfektně ochrání.
Existuje celá řada vychytávek
Lidových receptů je ale mnohem víc. Koženou obuv ochrání třeba i vosk nebo lanolin, který se dokonce používá i při výrobě speciálních krémů na boty. Stejně dobře poslouží i populární krém, jenž nechybí snad v žádné domácnosti. Indulona totiž není vynikající jenom na promaštění pokožky, ale skvěle naimpregnuje i obuv. Naši předci mazali kožené boty také vepřovým sádlem nebo kusem špeku.