Za tyto české bankovky dostanete miliony korun. Nemáte některou z nich v peněžence?
Až příště budete platit bankovkami z peněženky, ujistěte se, že nedáváte z rukou opravdu cenný kousek.
Věda zabývající se sběratelstvím papírových platidel se nazývá notafilie. Je to obor, kterému když se člověk věnuje a rozumí mu, může na něm poměrně slušně profitovat. Například nejdražší české platidlo vydražené v roce 2020 v České republice byla bankovka v hodnotě 5 000 Kčs z roku 1919. Tu se podařilo vydražit za rekordních 12,1 milionů korun, píše web Lidovky. Zbohatnout se dá ale také na bankovkách, které právě teď máte v peněžence. Já jsem neuspěla, ale minimálně vím, na co si příště dávat pozor.
Vzácná bankovka s Komenským
O platidlech, které dnes již nejsou v oběhu (například papírová 10 Kč), mají sběratelé velký zájem, jak jsme na adbz informovali. Máte-li tedy pozůstalost nebo se vám jinou cestou dostaly do rukou mince, bankovky či známky, je vhodné obrátit se na odborníka, který je může vyčíslit. A často se jedná opravdu o hezké sumy. „Při vyklízení půdy jsme narazili na soubor známek, které s oblibou sbíral můj dědeček. Dostali jsme za ně téměř 200 000 Kč,“ napsala naše čtenářka paní Helena z Moravských Budějovic.
Docela obyčejnou bankovku v hodnotě 200 Kč si příště pořádně prohlédněte, než s ní zaplatíte. Přibližně 100 kusů platidla, které obsahují chybný tisk a u ochranného proužku je vyraženo Republique du Zaire, můžete získat až půl milionu korun, informuje web iDnes. Na chybu tisku se přišlo poměrně brzy a většina byla zničena již v tiskárně či stažena Českou národní bankou z oběhu, některé cenné kusy jsou ale stále neznámo kde.
Další cenné artefakty
Podobně jako peníze a platidla je možné dražit a prodávat i jiné sběratelské předměty. Například staré porcelánové nádobí, jak adbz informovalo. Ceněné jsou ale také medaile, nábytek, automobily, obrazy a jiná umělecká díla, knihy či šperky.