I při používání mikrovlnné trouby se můžete dopustit mnoha chyb. Ty se pak podepíšou nejen na chuti jídla, ale často i na vašem zdraví, zejména pokud ohříváte maso v plastovém obalu. Dle serveru Today je proto namístě brát na vědomí, co dělat a nedělat, abyste pokaždé zajistili plnou chuť pokrmu a nezpůsobili si zbytečnou újmu.
Promíchání jídla a používání plastu
V zásadě je při ohřívání jakéhokoli jídla důležité zhruba po minutě stisknout pauzu a trochu ho promíchat. Tímto způsobem zajistíte, že se teplo dostane do všech částí pokrmu, a ten tak bude připraven k podávání. Vyhýbat byste se poté měli kontaktu plastových talířů s mikrovlnami. Ty totiž mohou vlivem tepla uvolňovat škodlivé chemikálie do jídla nebo se dokonce roztavit. Neméně důležité je také znát příkon přístroje.
Mikrovlnná trouba nabízí mnoho různých využití, nikoli pouze ohřev jídel. Pokud ji máte doma, pomůže vám například oloupat ovoce nebo zeleni…
více
Některé mikrovlnky totiž nemusí být tak výkonné a oproti silnějším zařízením nedokáží například během dvou minut jídlo dostatečně ohřát. Po nějaké době jejího používání také rozhodně nezapomínejte na čištění. V opačném případě by se tam dle webu RealSimple mohly hromadit nebezpečné bakterie a plísně. Pátou a velmi častou chybou je ohřívání uvařených vajec. Ty do přístroje za žádných okolností nepatří.
Rozmrazování masa v obalu a zakrývání jídla
Ohřívání syrového masa přímo v obalu je taktéž velmi škodlivé. Nejenže do něj tímto způsobem prosakují škodlivé chemikálie z plastu, ale dochází také ke kažení samotného produktu. V zásadě se pak vyhýbejte používání mikrovlnky jako sušičky. Pokud v ní necháte například vlhké oblečení a přístroj zapnete, hrozí riziko požáru.
I při zakrývání jídla se poté můžete dopustit nebezpečných chyb. Týká se to zejména ohřívání potravin ve vzduchotěsné nádobě. Při úplném zavření totiž vzniká riziko znehodnocení jídla nebo ještě hůř (zejména pokud je v nádobě kapalina) samotné exploze.