Kuna způsobuje nemalé škody. Jak poznat, že máte „tu čest“, a nejlepší způsoby, jak se nebezpečné šelmy zbavit

Kuna je velmi nebezpečný škůdce, který může vážně ohrozit váš domov i zdraví. Zjistěte, jak poznat, že se u vás usídlila, a jak se jí účinně zbavit.

Kuna leze po střeše i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kuna je šelma s dlouhým protaženým tělem a krátkýma nohama, která se vyskytuje ve střední Evropě. Často vyhledává lidské domovy, kde si hledá úkryt. Je aktivní hlavně v noci. Pokud se u vás kuna uhnízdí, může způsobit nemalé škody na vašem majetku, ale i zdraví. Kuny jsou vynikající lezci a snadno se dostanou ze stromu na střechu a odtamtud k vám domů, a to i přes ty nejmenší otvory. Dokážou nadzvednout i tašky na střeše.

Kuna v domě

Kuna si svou kořist nosí zpátky do svého brlohu. Tyto mrtvoly, stejně jako její exkrementy, mohou kontaminovat váš dům a časem začnou velmi zapáchat. Rovněž přitahují červy, mouchy a další škůdce. Trus je plný patogenů, jež pro vás mohou představovat velké zdravotní riziko. Kromě zápachu je velmi nepříjemný i hluk, který kuna způsobuje.

Navíc tato šelma ráda kouše, a to prakticky do čehokoliv – do elektrického vedení, do kabelů od satelitu nebo internetu či do vedení od solárních kolektorů, a tím způsobuje nemalou finanční újmu. A aby toho nebylo málo, často si ve střešní izolaci buduje tunely a ničí střešní podložky. Přes otvory v posunutých střešních taškách, které kuna způsobila, pak může do domu vnikat voda, což může vést ke vzniku plísní. Kuny jsou rovněž nebezpečné pro vaše auto, protože mohou vážně poškodit motor.

Kuna na zahradě

Kuna škodí nejen majetku v domě, ale i na zahradě. Pokud chováte slepice a našli jste kolem rozbitá vajíčka, pravděpodobně se je pokusila ukořistit kuna. Jestliže však naleznete v kurníku mrtvé slepice bez hlavy, je víc než jisté, že je za tím kuna. Kdyby se totiž jednalo o lišku, slepice by odvlekla pryč, kdežto kuna je tam nechává. V takovém případě je potřeba dobře chránit drůbež hustým pletivem jak po obvodu výběhu, tak i svrchu. Na zahradě vám může být nápomocen i čtyřnohý přítel – pes nebo kočka. Jejich přítomnost nebo alespoň pachová stopa kunu odradí od dalších návštěv.

Kuna sedí na okenním parapetu iZdroj fotografie: Depositphotos

Zbavte se jí

Pokud se u vás na půdě objeví kuna, můžete vyzkoušet některý z následujících způsobů, jak se jí zbavit:

  • Na trhu lze sehnat různé ultrazvukové odpuzovače, dokonce s detektorem pohybu. Ty vydávají zvuk, který hlodavcům a drobným šelmám překáží. Jejich dosah se může pohybovat v desítkách až stovkách metrů.
  • Účinným způsobem, jak kuny odplašit, je i silné halogenové svítidlo s pohybovým senzorem, které je namířeno na místo, kudy kuna vniká dovnitř vašeho obydlí. Světlo škůdce oslepí a vyplaší.
  • Za zvážení stojí i odchyt s pomocí pasti na větší hlodavce, která je naláká (v případě kun určitě zaberou sladké datle), ale nezahubí. Když se do ní kuna chytne, můžete ji pak vypustit do přírody daleko od domu.
  • V menších prostorech rovněž funguje, když do síťky nebo punčochy zabalíte psí chlupy nebo lidské vlasy. Oba pachy totiž kuny odpuzují. Je potřeba je čas od času obnovovat, protože tyto pachy vyprchají.
  • Pokud bydlíte v oblasti lesa a kuny se k vám neustále vracejí, účinným řešením je elektrický ohradník. Ten se zavede na systém okapů a žlabů. Proud z něj kunám neublíží, ale vystraší je.

Jak jste se zbavili kun u vás doma?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články