Zapomeňte na jednorázové pytlíky a vyrobte si netoxický obal na nespočet použití. Výroba je rychlejší než cesta do obchodu
Proč zbytečně zanášet přírodu plastem, když to jde i jinak. Vytvořte si znovupoužitelná „víčka“. S trochou zručnosti a času to zvládne každý.
Obsah
Používáte často plastové fólie na zakrytí misek s jídlem a sklenic? Pokud ano, máme pro vás skvělou alternativu, která je mnohem ekologičtější. Můžete díky ní snadno zmenšit vyprodukovaný objem plastového odpadu, a dokonce se i u toho pobavíte a odreagujete. Vyrobte si vlastní originální a perfektně padnoucí uzávěr na misky a sklenice.
Co budete potřebovat na znovupoužitelný obal
- pero
- nůžky
- pečicí papír
- lžičky
- troubu
- houbičku a roztírací štětec
- vypranou bavlněnou látku
- misky nebo sklenice, které zakryjete
- jojobový olej
- borovicovou kalafunu
- pelety z včelího vosku
Postup ke zhotovení uzávěrů z včelího vosku
Začněte tím, že si odměříte potřebnou velikost látky. Vezměte nádobu, kterou chcete zakrýt, a otočte ji dnem vzhůru. Takto ji položte na vypranou látku. Nakreslete na tkaninu čtverec tak, aby všude od okrajů misky k jeho stěnám zbývaly minimálně 3 centimetry. Nebojte se však ho pro jistotu vytvořit trošku větší, abyste měli jistotu, že na závěr bude jeho rozměr opravdu dostačující. Tento čtverec poté vystřihněte. Následně si vyložte plech pečicím papírem.
Na takto připravený plech si vyskládejte všechny čtverce vzorem nahoru. Látku narovnejte, aby se nikde zbytečně nevrásnila. Dále každý kousek zvlášť potřete 1/2 lžičky jojobového oleje. Pokuste se ho co nejlépe rozetřít. Následně na každý ze čtverců nasypte jednu lžičku borovicové kalafuny. Zrnka opět rovnoměrně rozprostřete po celém povrchu. Nakonec na každý nasypte ještě 2 lžičky pelet z včelího vosku.
Poslední kroky a zapékání vosku
Jestliže máte na každém čtverci rovnoměrně rozmístěné všechny 3 vrstvy, je čas na pečení. Tím se všechny přísady spojí a krásně splynou do sebe. Do trouby je dejte zhruba na 10 minut při 120 °C. Po jejich uplynutí si vezměte hladkou houbičku, kterou začněte jemně přejíždět po povrchu tkanin. Tímto krokem se opravdu ujistíte, že je všechno řádně rozmícháno a spojeno.
Také přitom dbejte, aby se látky nijak nepokrčily. Raději si je vždy přidržujte rukou. Poté opět vložte plech do trouby na další 2 minuty při 120 °C. Jakmile trouba signalizuje konec pečení, nechte čtverce částečně vychladnout. A to zhruba na takovou teplotu, kdy na ně můžeme v klidu bez obav sáhnout. Kdyby vychladly úplně, už by nebyly tak poddajné.
Tvarování znovupoužitelných ekologických uzávěrů z včelího vosku
Jakmile na látky můžete sáhnout, přiložte je na hrdla sklenic a misek. Vytvarujte je dle potřeby tak, aby krásně zakrývaly celou horní část. Jemně přimáčkněte i okraje. Teď, když tkaniny mají vámi požadovaný tvar, je můžete nechat úplně vychladnout. Až budou studené, budou jej dobře držet. A máte hotovo. S těmito uzávěry si můžete opravdu vyhrát. Lze použít různé zajímavé vzory a potisky.
Jestliže byste chtěli sklenici ještě více utěsnit, natáhněte gumičku přes její hrdlo. Díky jojobovému oleji, který jste aplikovali, bude tkanina měkká a krásně poddajná, když je potřeba. Borovicová kalafuna zařídí správnou lepivost a přilnavost k nádobám. A koneckonců vosk se postará o to, že se ingredience sjednotí a nerozpustí se vám do jídla.