Stodola pro chovnou a výcvikovou funkci zasazená do venkovské krajiny. Byly použity betonové bloky a železobetonové konstrukce
Původní stavení bylo důmyslně zrenovováno a přistavěna byla zcela nová hala disponující dostatečným prostorem pro trénink koní. Díky přírodním materiálům celý projekt zapadá do okolí krajiny i celého komplexu.
Místní obec se skládá z obytných domů, hospodářských stavení různých tvarů a materiálů. Rozlehlá pole obemykají geometrické střechy a krajina je proříznutá dálnicí. Uprostřed tohoto místa se nachází malebný hřebčín s koňmi z chovu a výcviku stáje Ludwiczak.
Zázemí pro koně i trenéry
Objekt je členěn na dům, stáje, halu a hospodářské budovy. Prostorná hala určená pro trénování nabízí možnosti k parkuru. Stáje jsou členěny tak, aby zde bylo pohodlné stání pro 18 koní. Dále je zde k dispozici společná část s kuchyní i pracovnou. Tyto prostory byly rozloženy do projektu tak, aby vše bylo přizpůsobeno původní zástavbě. Tím vznikla možnost, že se koně na sebe mohou dívat.
Zcela nová přístavba objektu byla umístěna mezi původní dům a dvě stáje tak, aby na ně plně navazovala. Tomuto faktu byly přizpůsobeny i její rozměry. Aby se projekt stal celistvým, vznikly šikmé střechy v různých výškách. Snížená střecha nad stájí se tak přizpůsobila stájím původním a vznikl průchozí chodník mezi prostory.
Obnažená konstrukce i materiály
Celá budova svým charakterem a tvarem zapadá do rozmanitého okolí a vertikální světlík upomíná na inspiraci okolními průmyslovými objekty. Celá konstrukce budovy je viditelná. Dotváří kresbu na fasádě doplněnou stínohrou, která je v souhře s okolními budovami bez omítky. Architekti tak docílili toho, že celý projekt zapadá do okolí, ale zároveň působí současným dojmem a díky odolným materiálům zdůrazňuje kvalitu.
Poměrně výrazná, avšak v detailech skromná stavba disponuje přírodními a surovými materiály. Pro jednovrstvé stěny byly zvoleny betonové bloky s železobetonovou konstrukcí. Díky této volbě nebylo nutné stěny dále povrchově upravovat uvnitř ani venku, což urychlilo celý stavební proces. Tyto drsné zdi zahřívají velká dřevěná vrata s trámy z lepeného dřeva.
Hra se světlem
Obvodová betonová konstrukce je místy vyplněna polykarbonátem jakožto ekonomickou alternativou okenního truhlářství se sklem. To funguje jako perfektní osvětlení celé haly z jižní strany budovy bez nežádoucího ostrého světla, které může koně při tréninku děsit. Jelikož je povrch matný, zajišťuje bezpečí i pro ptactvo v okolí, protože zabrání nárazům. Podle webu ArchDaily při podvečerním světle budova vypadá jako lesklá lucerna. Stříbrný plech, který byl zvolen jako pokrytí spodní střechy, tak s těmito okny dokonale hraje v jednom tónu a celý projekt je díky tomu perfektně dokreslen do detailu.
Stavební materiály, které byly pro stavbu zvoleny se promítají i uvnitř celé stavby. Odkryté instalace a struktura pokračují v upřímnosti celé budovy. Interiér je pak doplněn o jednolitou sérii nábytku i osvětlení. Vše vyrobeno z oceli a dřeva a postarali se o to místní řemeslníci.
Architekti: | Wiercinski-studio |
Plocha: | 2200 m² |
Realizace: | 2022 |
Lokalita: | Jaroszewo, Polsko |