Adam vychovává dceru sám, drahý nájem si nemohou dovolit. Vzal proto 130 000 Kč a z autobusu udělal bydlení snů

Ojetému autobusu už odzvonilo, ale ne tak doslova. Z tohoto konkrétního autobusu se stal moderní domov obyčejného řemeslníka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dnešní ceny nemovitostí jsou v raketových částkách. Ať už chcete dům, či byt koupit, nebo pouze pronajmout, připravte si pořádnou sumu. Nebo ne? Můžete se pokusit o senzační výtvor jako Adam z Brightonu ve Velké Británii. Zkušený řemeslník, který nemá našetřeno dostatek finančních prostředků ke koupi domu či bytu, si jednoduše postaví svůj dům snů na kolech opuštěného autobusu.

Domov snů na čtyřech kolech

Adam dlouho sháněl bydlení svého vkusu, ovšem za rozumné peníze – něco neobvyklého a pohodlného. Až jednou narazil na inzerát o prodeji staršího dvoupatrového autobusu, neváhal a autobus koupil s jistou ideou o předělávce autobusu ve svůj nový domov.

Důležité bylo vybrat místo, kde svůj „nový domov“ postaví. Kvůli přívodu vody a elektřiny musí nechat autobus stát na místě, nebude z něj žádný pojízdný dům. Poté následuje návrh a rozvržení. Koupelnu támhle, kuchyňská linka tady. Navrženo, rozměřeno, jde se makat!

Adam je řemeslník, proto všechny úpravy autobusu řešil svépomocí, málokdy nechal práci odborníkům. Nejprve je třeba se zbavit nepoužitelných vnitřností, sedačky a ostatní překážky musely z autobusu pryč. Kvůli teplu a bezpečí proběhla lehká úprava vnitřních stěn, oken, podlahy, pak začal s budováním nábytku. Nechybí zmíněná kuchyňská linka, příjemné posezení u stolu nebo plně funkční koupelna se sprchovým koutem. Chladné večery jistě zpříjemní krbová kamna. Nakonec poslední úpravy exteriéru a je hotovo.

Britové znovu předvedli, jak jsou cílevědomí. Řemeslník Adam je toho příkladem, zasnil se, zvolil si cestu a po tvrdé práci má hotové, moderní bydlení, na které může být právem pyšný. A cena celkové přestavby? Adam tvrdí částku okolo 5.000 EUR, což je v přepočtu 130.000 Kč. Za takovou částku neseženete ani garáž pro své auto, pokud tedy nějaké máte.

A co takhle další tipy k bydlení?

Alternativou tohoto autobusového bydlení je domov z kontejneru. V poslední době velmi moderní a pro některé levnou záležitostí, jak si vytvořit dům snů. Koupit kontejnery, hezky je uskládat, vyřezat otvory na okna, zaizolovat a kompletně předělat stojí mnoho úsilí a taky peněz. Přesto si to mnozí vychvalují, ale stojí to doopravdy za to? Kontejner má živostnost zhruba pětadvacet let, záleží na tom, jak s ním bylo zacházeno, navíc se budete muset prostorově uskromnit, neboť při vyplňování kontejneru izolací se stěny viditelně zmenší.

I přes to mají tyto alternativní domy své výhody a zájem o ně roste. Výstavba/rekonstrukce je levnější než obvyklé domy, realizace je rychlejší a nabízí se prostor pro kreativitu. Záleží jen na vkusu každého člověka a finančních možnostech.

Jaký je váš sen ohledně bydlení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články