Desetkrát silnější než chlór, v domácnosti funguje jako kouzelník. Domov bude zářit čistotou během pár minut - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Desetkrát silnější než chlór, v domácnosti funguje jako kouzelník. Domov bude zářit čistotou během pár minut

Desetkrát silnější než chlór, v domácnosti funguje jako kouzelník. Domov bude zářit čistotou během pár minut

Zbavte se přírodně a bez chemikálií skvrn na koberci, plísně v koupelně a nečistot ve dřezu. Pomocí dvou surovin, které máte jistě doma, se vám podaří rychle a účinně všechno vyčistit.

zachod
Zdroj fotografie: Depositphotos

Úklid a čistění celé domácnosti nejspíše nepatří mezi vaše oblíbené činnosti. Čisticí prostředky navíc bývají drahé a obsahují samé jedovaté a toxické chemikálie. Přesto všichni chceme žít v čistotě. Dezinfikace svých rukou a i prostředí, ve kterém se pohybujeme, je obzvláště v dnešní době velice důležitá a nezbytná. Dezinfekcí se zbavíte bakterií a také plísní, které mohou způsobovat alergie a kožní problémy. Ale už dále nemusíte kupovat ony drahé a toxické přípravky. Existují totiž jejich stejně efektivní alternativy.

Zbavte kuchyňský dřez špíny a vodního kamene

Chcete čistý, lesklý a celkově nablýskaný dřez? Pak vám k tomu postačí jediná surovina – jedlá soda – přesně tak, ten bílý prášek, který používáte k pečení. Při čistění budete postupovat následovně. Nejprve si místa, která budete čistit, navlhčíte vodou a pak na ně vysypete vždy jen trochu jedlé sody.

cisteni drezu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nechte sodu chvíli působit a pak ji vydrhněte kartáčkem (postačí nějaký starý na zuby) a opláchněte. To samé proveďte i okolo okrajů dřezu a izolace. Opět omyjte. Nakonec na dřez položte papírovou utěrku namočenou v octě a nechte ji působit zhruba 20 minut. Úplně posledním krokem bude to, že vše důkladně opláchnete teplou vodou.

Vyrobte si účinný čistič koupelny

Máte problémy s plísní a špínou? Tento prostředek si s nimi hravě poradí, a to i bez drsných chemikálií a za zlomek ceny kupovaných prostředků. Budete potřebovat 360 g jedlé sody, půl hrnku tekutého mýdla, 2 lžíce octa a půllitrovou lahvičku s rozprašovačem.

Začnete smícháním sody s tekutým mýdlem, tento roztok pak zřeďte vodou. Dalším krokem bude přidání octa. Poté vše důkladně promíchejte, ve směsi by neměly být žádné hrudky. Roztok nakonec pouze přelijte do rozprašovače. Před použitím ho pořádně protřepejte. Aplikujte ho na postižená místa a nechte ho působit. Poté důkladně otřete.

cisteni skla
Zdroj fotografie: Depositphotos

Odstraňte efektivně skvrny z koberce

Ocet se snadno zbaví i nečistot na čalounění. Přípravek se bude skládat ze 2 polévkových lžic soli a půl hrnku octa. Sůl v hrnku rozpustíte. S tímto roztokem snadno odstraníte světlejší skvrny tak, že ho vetřete do koberce na místo skvrny před vysáváním. Pro starší, více zažrané a tmavší skvrny přidejte 2 lžíce boraxu, aplikace je stejná. Tímto se zaručeně zbavíte každé skvrny.

Ušetřete na pracím prášku a perte účinně

Exístuje přísada, kterou když přidáte do pracího prášku, vaše oblečení opět získá své výrazné barvy. A tímto zázrakem je opět jedlá soda. Stačí když přidáte 100 gramů jedlé sody do pračky s běžným pracím prostředkem. Tímto vodu takzvaně změkčíte a ušetříte prací prostředek – praní bude efektivnější v mnoha ohledech. Totéž platí i pro bělidla, jeho potřebné množství můžete snížit na polovinu tím, že opět přidáte 100 gramů sody k pracímu prostředku.

barevne pradlo v pracce
Zdroj fotografie: Depositphotos

Lednička úplně jako nová

K tomuto triku budete potřebovat pouze ocet. Ten smícháte v poměru 1:1 s vodou. Začnete tím, že celou ledničku vystěhujete a na chvíli vypnete. Hadříkem nasáklým v připravené směsi otřete poličky, zásuvky a dveře. Pokud je vaše lednička postižena plísní, očistěte ji nenaředěným octem. Ocet pak důkladně otřete vodou. Poté ledničku můžete zapnout a opět nastěhovat vše zpátky. Pro větší svěžest můžete do ledničky vložit misku plnou sody.

Zdroj: Homes to Love