V uruguayské přírodě vyrostl praktický „zelený“ dům
adbz.cz » Architektura » „Zelený“ dům měl co nejméně narušit místní ekosystém. Architekti se do toho pustili s vervou

„Zelený“ dům měl co nejméně narušit místní ekosystém. Architekti se do toho pustili s vervou

Pozemek nalézající se v chráněné přírodě v Jižní Americe přeměnili architekti na dokonalé rodinné zázemí. Stavbu zvládli realizovat bez velkých zásahů do místního ekosystému.

punta colorada
Zdroj fotografie: Tiskové materiály TATÚ Arquitectura, fotograf Marcos Guiponi

Architektonická společnost TATÚ Arquitectura působící v Uruguayi měla možnost předvést své mistrovské dovednosti. Projekt zeleného domu v oblasti Punta Colorada totiž jednoznačně prověřil schopnosti a kreativní myšlení architektů. Dům v těžko přístupném terénu na pozemku o složité topografii totiž musel při svém vzniku ustupovat ekosystému lesa, v němž roste cenná flóra, zároveň ale neměl tratit na pohodlí pro své obyvatele.

Když příroda hraje prim

Název Punta Colorada nese poměrně nenápadný cíp země ve státě Uruguay, který zasahuje do jižní části Atlantského oceánu. Tento poloostrov se pyšní hned několika bělostnými plážemi, jež navazují na divoký ekosystém zdejšího lesa. V něm lze nalézt i cenné kousky flóry, například eukalyptus či čičorku, které je záhodno zachovat. Nejen z tohoto důvodu, ale i pro topografii pozemku bylo nutné pro architekty z TATÚ Arquitectura přistoupit k projektu stavby velmi citlivě.

Při stavbě nemovitosti byla rovněž zohledněna charakteristika téměř horské parcely, která je ze dvou stran obklopena hlubokým srázem. Díky němu je od domu odváděna voda z hor přímo do dvou roklí pod domem. Při stavbě domu byl tento přirozený předěl pozemku respektován a objekt byl vystavěn na jeho okraji. Podlouhlý, jednoduše řešený dům tak na každé své straně nabízí jiný výhled – zatímco na severní straně navazuje na příjezdovou cestu, na straně jižní se otevírá do panenské přírody.

Dům levitující na pilotech

Lukrativní umístění pozemku přímo v srdci přírody s sebou neslo nutnost určitých opatření. Aby byl ekosystém lesa co nejméně zasažen, základ stavby spočívá na vysokých pilotech. V podstatě se tak dům vznáší na betonových „chůdách“ nad zemním podložím. Nemuselo tak být přistoupeno k zarovnávání nepravidelného terénu a narušování kořenových systémů rostlin a stromů v okolí. Jde o podobně šetrný přístup k přírodě, jaký zvolili architekti i v Brazílii, jak jste mohli číst na Adbz.

Zatímco z hlediska terénu představuje takto postavený dům na pilotech výhodu, z hlediska nároků na dům již je nutné řešit určitá specifika takového přístupu. Jak uvádí Estav, velký problém u domů nad zemí je totiž odvětrávání pod ním. Problémem rovněž může být i průnik vlhkosti pod stavbu, která může způsobovat plísně a zvyšuje únavu materiálu.

punta colorada interiér
Zdroj fotografie: Tiskové materiály TATÚ Arquitectura, fotograf Marcos Guiponi

Interiér prolínající se s exteriérem

Na ArchDaily je interiér domu představen jako logicky členěný na soukromé a společné prostory, jejichž předělem je sociální zázemí. Hlavní, centrální prostor je rozložen do přibližně dvou třetin podlouhlého tvaru stavby z hlediska obytného prostoru. Plocha pro společné chvíle obyvatel domu je nicméně ale ještě větší, neboť na místnost bezprostředně navazuje venkovní terasa. Ta zároveň umocňuje pocit propojení s přírodou kolem, stromy z ní má člověk totiž doslova na dosah ruky.

Podobný pocit navozuje rovněž prosklené čelo budovy, které již náleží do odpočinkové části domu. Naproti těmto panoramatickým výjevům je umístěna postel, takže obyvatelé mohou vstávat přímo s výhled do zeleně. Nemovitost disponuje dále ještě druhu ložnicí, která je přístupná ze společného prostoru po schodech. Je důmyslně ukrytá pod střechou a díky dřevěné zástěně je tu zajištěno dostatečné soukromí.

Architekti:TATÚ Arquitectura
Realizace:2021
Plocha:60 m²
Lokalita:Punta Colorada, Uruguay