Z tohoto domu jsou ty nejhezčí výhledy na světě. Stojí přímo u jezera
adbz.cz » Architektura » Dům s přísnou vazbou na okolní přírodu: Klient si chtěl maximálně užívat dechberoucí výhledy na jezero

Dům s přísnou vazbou na okolní přírodu: Klient si chtěl maximálně užívat dechberoucí výhledy na jezero

Tato nádherná stavba nabízí jedinečné výhledy z útesu na okolní přírodu a jezero. Díky prosklenému stylu pojí luxus s elegantním minimalismem.

Luxusní prosklený dům u Balatonu
Zdroj fotografie: Tiskové materiály KONTEXTUS architecture studio, fotograf Matyas Borsos

Pokud hledáte inspiraci na luxusní prosklený dům s výhledy na nádhernou okolní přírodu, tato stavba v nedalekém Maďarsku pro vás může být skvělou inspirací. Díky jedinečné lokalizaci poskytuje úžasné výhledy na obrovské jezero Balaton. Místu dominuje klidná atmosféra a minimalismus, který stavbě dodává nádech elegance a výjimečnosti. Pro výstavbu však museli architekti ze studia KONTEXTUS provést náročné úpravy pozemku – to ovšem zvládli na jedničku. 

Jedinečný projekt na vrcholu útesu 

Tato krásná prosklená stavba se nachází v malé vesnici na severovýchodním pobřeží jezera Balaton. Oblast je známá svou unikátní topografií, kde si majitelé mohou užít klidu a nádherných výhledů na okolní přírodu – k tomu přispívá také skutečnost, že je pozemek zasazen na vrcholu vysokých vápencových útesů, odkud se naskýtá úžasné panorama na samotné jezero. Celý objekt tedy působí zcela přirozeně a minimalisticky, což mu dodává nádech elegance a pocit skutečného relaxačního prostředí.

Samotná myšlenka přišla od klienta, který požadoval současné a naturalistické útočiště s přísnou vazbou na okolní přírodu – chtěl, aby byly zachovány její hodnoty a místo nabízelo dechberoucí výhledy. V souladu s těmito požadavky architekti vyvýšili venkovní terasu, a to téměř o polovinu úrovně (cílem bylo dosáhnout co nejlepšího panoramatu na jezero). Zde se nyní nachází i bazén, který je osazen nádhernými dlaždicemi. Ty zde vytváří minimalistický vzhled a přispívají k jedinečnosti samotného místa. 

Místo pro odpočinek a relaxaci 

Přízemí domu zaručuje soukromí, jsou zde ložnice s vlastními koupelnami, zatímco v horním patře je plně vybavená kuchyň, obývací pokoj a hlavní ložnice s výhledem na jezero, která vytváří ideální místo pro odpočinek a relaxaci – tato část budovy je navíc z velké části prosklená, což jí dodává nádherný vzhled a umožňuje klientovi neustále pozorovat okolí svého útočiště. Architekti tímto způsobem také vyřešili dostatek světla v interiéru po celý den. 

luxusni dum na utesu
Zdroj fotografie: Tiskové materiály KONTEXTUS architecture studio, fotograf Matyas Borsos

Úpravy terénu a jedinečný vzhled 

Hlavním konceptem pro stavbu tohoto architektonického skvostu plného elegance byl dvoupodlažní dům, kde přízemí působí jako „zbytkový vápencový monolit“, na kterém je umístěn úchvatný pavilon. Aby však bylo možné vyhovět požadavkům klienta, došlo k výrazným úpravám terénu, a to tak, že byl postupně navyšován až do výšky samotné terasy. Právě díky tomuto kroku nyní jeho přízemí působí jako částečně zasypaný vápencový monolit, což dodává budově jedinečnost a zajímavý vzhled. 

Nosná konstrukce budovy navíc využívá řadu různorodých materiálů – například v přízemí dominuje železobeton, zatímco horní prosklená část domu je vyrobena z lehké ocelové konstrukce. S ohledem na koncept stavení poté architekti zvolili pro fasádu „monolitu“ v přízemí vápencový obklad, zatímco pavilon nechali vyrobit z eloxovaného hliníkového obkladu – díky tomu má fasáda mírně lesklý a reflexní vzhled, odráží tedy nádhernou přírodní krajinu, která ohromí každého návštěvníka bez ohledu na roční období.

Architekti:KONTEXTUS architecture studio
Rozloha:157 m²
Lokalita:Balaton, Maďarsko