Dům, který se přizpůsobil hornině: Tvar písmene T pro jeho obyvatele není překážkou
Malý, co se týče rozměrů, ale lukrativní z hlediska umístění. S pozemkem, který lemuje skála, si architekti dokázali bravurně poradit.
Blízkost centra, vzrostlé stromy či návaznost na infrastrukturu města – to všechno jsou prvky, které pozemku dodávají na exkluzivitě. Pokud je potom takový pozemek k mání, zcela jistě lze počítat s nějakými překážkami. Zádrhelem v případě T-House byla blízkost velké masy skály. Architekti ze švédské společnosti Spridd dostali opravdu zapeklitý úkol. Na parcelu relativně málo vhodnou ke stavbě kvůli strmosti a skalnímu podloží měli ustavit rodinný dům. Rozhodli se pro netradiční tvar domu, který tak věrně kopíruje písmeno T.
Patrový, ale přesto bezbariérový
Odklizení horniny by nicméně u pozemku narušilo genia loci a rovněž by bylo velmi nákladné, a to nejen z hlediska financí. Architekti ze Švédska se proto pokusili na takto handicapovaný pozemek naladit a souznít s jeho strukturou. Stavba rodinného domu se jim povedla bez větších zásahů do okolí, a to i přes nutnost vystavět dům bezbariérově, jak ukládají místní zákony. Jak se lze dočíst i na stránce SvětBydlení, ani bezbariérové domy nemusí být v dnešní době pouze přízemní.
A architekti ze Spridd se odvážně pustili rovnou do domu o třech poschodích. Bezbariérovost zde zajišťuje výtah sousedící s točitými schody, které vedou celým domem jako páteř. Výška objektu umožnila maximalizovat obytnou plochu, kterou bylo rovněž možné protáhnout i do exteriéru, neboť nejvyšší poschodí dosahuje vrcholu skály. A kromě této terasy je potom možné rozhlédnout se i ze samotné střechy.
Studený exteriér, hřejivý interiér
Jak lze z přiléhavého jména tohoto projektu vyčíst, dům vypadá jako písmeno T. Základ domu je tak poměrně malý a důležitým hlediskem je jeho samostatnost oproti skalnímu podloží. Možné je to dílem i pro přesnost výroby prefabrikovaných dílů, které jsou přesně ustaveny na své místo. Že se surový beton v posledních letech stále více vrací do módy coby stavební prvek, jste se mohli dočíst i v podobném článku na Adbz.
Nicméně u T-House byl beton zvolen i z důvodu praktičnosti, neboť od skály by do cihlového zdiva mohla vzlínat vlhkost. Musím ještě vypíchnout škrábanou fasádu domu, která zblízka oku sice úplně nelahodí, ale z dálky úspěšně splývá s baldachýnem stromů v okolí. Interiér T-House, jak ho představuje ArchDaily, obsahuje velké dřevěné plochy, které mají být kontrastní k tvrdému materiálu exteriéru.
V nejvyšším patře tak lze vidět světlou kuchyňskou linku s předělovou stěnou, rozčleňující pokoj na prostor určený k vaření a obývací zónu. Na stejném patře se dále nachází koupelna a dvě pracovny. O patro níže je hlavní ložnice se soukromým sociálním zázemím. „Noha“ domu směrem dolů pokračuje pokojem pro hosty, pod kterým se nachází technické zázemí a místo pro auto.
Architekti: | Spridd |
Plocha: | 267 m² |
Realizace: | 2018 |
Lokalita: | Švédsko |