Víkendový dům přezdívaný „Včelín“: Výhled na Alpy a soukromí
adbz.cz » Architektura » Osamocený víkendový dům s přezdívkou „Včelín“ s výhledem na Alpy poskytuje jeho majitelům soukromé útočiště před světem

Osamocený víkendový dům s přezdívkou „Včelín“ s výhledem na Alpy poskytuje jeho majitelům soukromé útočiště před světem

„Včelín“ nad rakouským Krumbachem propojuje moderní design s respektem k přírodě. Samota a panoramatické výhledy, kompaktnost a soukromí – vše na jednom místě.

víkendový dům
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Yonder – Architektur und Design, fotograf RADON Photography | Norman Radon

Víkendový dům, jemuž se přezdívá „Včelín“, se nachází na lesnatém kopci nad rakouským Krumbachem ve Vorarlbersku. S jedinečnou a výraznou polohou na samotě, obklopen stromy a loukami na svahu, nabízí budova panoramatický výhled na místní horu Hoher Ifen.

Harmonie s terénem

Architektura domu respektuje topografii kopcovité krajiny a otevírá se směrem na jih s využitím sedlové střechy na jedné straně a dřevěného obkladu fasády na straně druhé. Tato jednoduchá, a přesto nápadná koncepce vytváří harmonii s okolní přírodou. Interiér domu pak následuje svažitou krajinu v kompaktním uspořádání místností na třech úrovních, vše přizpůsobené funkci a důležitosti.

Kompaktní vnitřní prostory

Přízemí, které má vstup na sever, a obývací pokoj na jihu fungují jako propojovací prvek s dvěma schodišti. Obývací pokoj s patrem galerie se stávají srdcem domu, poskytují prostor pro bydlení, vaření a stolování. V tomto prostoru je také umístěn středobod obytné části – historická kamna. Ta společně s pasivní solární energií téměř úplně pokrývají potřebu vytápění budovy. Přesah střechy na jihu minimalizuje záření v letních měsících a zároveň umožňuje zachytit sluneční teplo díky prosklené fasádě orientované na jih.

obývací prostor
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Yonder – Architektur und Design, fotograf RADON Photography | Norman Radon

Místní dřevo

Zatímco suterén je z betonu, architekti nadzemní podlaží navrhli z dřevěné rámové konstrukce s masivními dřevěnými stropy. Všechny plochy – stropy, stěny a podlahy – jsou obloženy neošetřenou místní bělokorou jedlí. Kontrast mezi dřevěnými plochami v suterénu a venkovními stěnami z pohledového betonu spolu s břidlicovou podlahou a podlahovým vytápěním vytváří zajímavé vizuální prvky.

Využití solární energie

Použití solární energie a krbových kamen v kombinaci s vysoce tepelně izolovaným pláštěm budovy minimalizuje potřebu primární energie. Web ArchDaily uvádí, že důraz na udržitelnost a použití autentických materiálů jsou klíčovými prvky designového konceptu.

odpočívárna
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Yonder – Architektur und Design, fotograf RADON Photography | Norman Radon
Architekti:Yonder – Architektur und Design
Plocha:180 m²
Realizace:2010
Lokalita:Krumbach, Německo