Multifunkční nábytek uspoří místo a poskytne komfort | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Problém s nedostatkem prostoru vyřešili levně a chytře. Garsonku vybavili multifunkčním nábytkem, kterým se může inspirovat kdokoliv

Problém s nedostatkem prostoru vyřešili levně a chytře. Garsonku vybavili multifunkčním nábytkem, kterým se může inspirovat kdokoliv

Pokud jste majiteli malého domu či bytu, pravděpodobně se potýkáte s nedostatkem místa. Nevzdávejte se svého komfortu a využijte multifunkční nábytek.

pohled do kuchyne
Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok

Dřívější trend zvětšování bytových prostor vystřídalo hospodaření na plochách o výrazně menší výměře. Nejčastější velikost bytů, které v České republice nabízí developeři ke koupi je o velikosti garsoniéry, 1+kk a 2+kk. Změna dispozic i užitné plochy bytu se mění i v souvislosti s rostoucím fenoménem singles. (Lidé, kteří žijí ve vlastní domácnosti bez partnera ať již z donucení či vlastní volbou.) Pro komfortní užívání malých prostor je poté nezbytné využití tzv. multifunkčního nábytku.

Před zařízením je vhodné si prostor zažít

Řada lidí si pořídí byt či dům (nebo si zajistí podnájem) a ihned se do něj stěhuje s myšlenkou, že ho bude mít vybavený dle svých představ do dvou týdnů. Ne vždy je to ale pravda. Každý prostor je jiný a jeho nejlepší prostorové a funkční uspořádání poznáte až v momentě, kdy ho používáte. Než se tedy pustíte do finálního vybavování svého domova, nejprve si prostor zažijte. V případě, že se jedná o velmi malou plochu, je takové plánování o to důležitější.

V malém bytě nastává takřka „boj o každý centimetr“. Ideálním řešením, díky kterému si zachováte vlastní pohodlí a zároveň využijete prostor na maximum, je multifunkční nábytek (někdy označovaný i jako transformátorový). V roce 2019 přišla s konceptem transformátorového nábytku i švédská společnost IKEA. (koncept dostal název ROGNAN robotický nábytek). S jeho pomocí snadno přeměníte například obývací pokoj na ložnici nebo pracovnu.

Multifunkční nábytek využívají i tzv. tiny houses

Skvělým příkladem využití veškerého dostupného potenciálu prostoru jsou tzv. tiny houses (do češtiny se tento termín běžně nepřekládá). Jedná se většinou o patrové domky postavené na podvozku přívěsu. Nejčastěji je obývá mladý pár, ale výjimkou nejsou ani mladé rodiny. Kupříkladu manželé Mathieu a Amélie bydlí v takovém domě i se svým potomkem. Kvůli omezenému prostoru byli nuceni použít multifunkční nábytek prakticky v celém domě. Na příklad, jak ho do prostoru zakomponovat se můžete podívat v galerii.

Aby manželé ušetřili cenný prostor, rozhodli se dům vybavit nábytkem, který mohou v případě potřeby transformovat v něco jiného nebo ho přesunout. Kupříkladu gauč v obýváku se snadno přemění na postel pro návštěvy, sklopný stolek po jeho boku vytvoří jídelní kout a klasické židle nahradila pojízdná část schodů do patra. V kuchyni mezi dvěma vysokými skříněmi pak majitelka domu snadno natáhne šňůru na prádlo.

Chcete-li získat opravdu útulný domov, měli byste myslet i na barevné ladění prostor. V představovaném domě dominují výhradně světlé barvy, jako jsou bílá či světlé přírodní odstíny dřeva. Kromě pečlivě zvolených barev dům disponuje maximem uzavřených úložných prostor – místnosti poté působí vzdušněji a jsou opticky větší. Aby majitelé dosáhli zdání co největšího prostoru, nejsou v tomto případě koupelna a toaleta odděleny dveřmi.

Řešíte ve svém bytě či domě problém s nedostatkem místa?

Zdroj: Tree Hugger, Idnes