Sami si postavili mini dům a rozhodně je co závidět | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Sami si postavili černou chalupu uprostřed ničeho. Uvnitř žijí v prostředí připomínající pohádkový svět

Sami si postavili černou chalupu uprostřed ničeho. Uvnitř žijí v prostředí připomínající pohádkový svět

Mini domy dostávají zelenou a je to dost pochopitelné. S dnešními cenami nejen u nás, ale i ve světě je to jednodušší a skromnější řešení, ve kterém také můžete žít šťastně.

mini dum v prirode
Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures

Celý příběh začíná u manželského páru, Mark a Karen, kteří si vždy přáli opustit velkoměsto a začít žít trochu jinak. To ale nebylo tak jednoduché, vzhledem k jejich dětem. Nyní se ovšem situace mění, jelikož děti se jim osamostatnily a oni tak mají volnou ruku v tom, co se svým životem podniknou. Jakmile Mark jednoho dne cestoval proti řece Mokau a viděl jedno místo na prodej, věděl, že je to ideální lokace pro začátek nového života.

Nechtěli to nijak zvlášť přehánět

Již při prvním pohledu na dům je vám určitě jasné, že se nejedná o nic přeplácaného. Rozhodli se pro spojení světlého dřeva spolu s tmavými, skoro až černými barvami. Výsledek stojí za to, jelikož dům díky tomu vypadá elegantně a útulně. Dle slov Mark nebylo lehké dům postavit, zvláště kvůli tmu, jak vysoký ve skutečnosti je. Přesně takhle si ale výsledek i se ženou představovali. Mark si většinu domu nejen postavil sám, ale také i naplánoval, jak bude vypadat.

manzele mark a karen
Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures

Trochu mu prý pomáhal i jeho syn, což z domu dělá tak trochu rodinné dílo. Dům má celkově 54 metrů čtverečních. Elektřinu získávají ze solárních panelů, jednak protože to tak chtěli a druhak byli i trochu nuceni, jelikož přístup k energiím je od nich dost vzdálený. A to není vše, v čem se snaží být ekologičtí. Sbírají totiž dešťovou vodu, kterou následně i zpracovávají a využívají ke svému životu.

Vevnitř je to ještě úžasnější než zvenčí

Již při otevření dveří vás zasáhne rodinná a příjemná atmosféra celého domu. Dokonale zkombinovali elegantní moderní prvky s těmi klasickými. Díky vysokým stropům si v domě nikdy nebudete připadat jako zavření v kleci. Celý dům má na výšku přes pět a půl metru. Na obývací části je mnoho věcí k obdivu. Takovou perličkou je houpací síť zavěšená skoro až u stropu, kterou lze jednoduše stáhnout dolů a odpočívat na ní.

Obývák působí rozsáhle nejen proto, že má vysoký strop, ale také proto, že se v něm nacházejí dvě velká okna, která prostor opticky rozšiřují. Navíc si díky nim mohou manželé pravidelně užívat krásného pohledu na okouzlující přírodu okolo nich. Vytápějí si kamny, které jen přidávají na celkové dobré atmosféře. Navíc nejsou ani nijak příliš velká, tudíž nezaberou moc místa, které by se dalo využít i jinak. Gauč slouží k odpočinku, ale mnoho hostů se na něm i s radostí vyspí, přeci jen je z něj dokonalý výhled.

Kuchyně rozhodně nezůstává nijak pozadu

Při pohledu na kuchyň se Mark vyjádřil, že měla být nejprve z kovu, ale vzhledem ke zbytku místnosti se neudržel a udělal ji také dřevěnou. Někomu by mohlo přijít zvláštní, že se nachází veprostřed domu, ale přesně to byl záměr obou manželů. Vytvořili tak srdce domu.

krasna kuchyne v mini dome
Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures

Kuchyň je jinak celkem obyčejná, jako v normálních domech, což se zas až tak často nevidí. Většina lidí, co si vytvářejí malé domy, se totiž snaží do kuchyně zakomponovat co nejvíc věcí, které by mohly spořit místo a po jejich použití se daly někam schovat a podobně. Tady to tak nefunguje, vše máte při ruce a hezky na očích.

Ložnice působí jako kouzelné místo

Již při příchodu do ložnice vás nejvíc zaujmou závěsy nad postelí, které celému prostoru dodávají na atmosféře. Na výhled bylo samozřejmě myšleno i v této místnosti, a tak si mohou manželé každý den užívat krás přírody i bez nutnosti vstávat z postele. Vše je opět slazeno do elegantního černého a světlého dřeva a i přesto, že to byl trochu risk, to vůbec nepůsobí nijak deprimovaně.

loznice v mini dome
Zdroj fotografie: Se souhlasem Zyia Pictures

Ložnice je celkově útulná a hodně si hraje s detaily, jako je menší černé zrcadlo na stěně či zajímavě tvarovaná lampička na nočním stolku. Za nenápadnými dveřmi v ložnici se nachází menší koupelna, což je výhodné, jelikož koho v noci neštve chodit dlouhé vzdálenosti na záchod? S takovou se většina lidí probere a dělá jim problém znovu usnout, ale tohle Mark a Karen řešit nemusí.

Co všechno byste udělali vy, kdybyste měli možnost si postavit takový mini dům?

Zdroj: Living Big in a Tiny House