Chatka na 12 nohou je levná a postavit ji zvládne úplně každý
adbz.cz » Architektura » Měla být levná a jednoduchá na stavbu: Chatka na 12 nohách splynula s lesem, jako by tam stála odjakživa

Měla být levná a jednoduchá na stavbu: Chatka na 12 nohách splynula s lesem, jako by tam stála odjakživa

Architekti dostali za úkol postavit jednoduchý prázdninový domek s co nejmenšími zásahy do okolní krajiny. Tak vznikla dřevostavba na 12 nohách.

Dřevěná stavba na 12 nohách
Zdroj fotografie: Tiskové materiály RJZS Architects, fotograf Balázs Dany

Zebegény je velmi populární turistická oblast na severu Maďarska. Může za to především výjimečná možnost výhledu na druhý ohyb Dunaje. Místo je cílem turistů i například umělců po celá staletí. Architektonické dědictví je nejen významnou částí místní kultury, ovlivnila ho i geomorfologie terénu. Projekt studia RJZS Architects je umístěn v severozápadní části Zebegény v oblasti s rodinnými domy i prázdninovými chatami.

Chatka s minimálním vlivem na okolí

Stavba se nachází v náročném terénu. Jedná se o prázdninový domek, který se dá také použít jako pracovna nebo dílna. Dům s 12 nohami stojí v hustém lese s mladými duby a akáciemi ve velmi strmém svahu. Klíčové požadavky na design byly následující: chata měla co nejméně zasahovat do okolního terénu a současně využít fantastický výhled na tok Dunaje.

chatka nohy zespodu
Zdroj fotografie: Tiskové materiály RJZS Architects, fotograf Balázs Dany

Stejně tak měl být levný a jednoduchý na stavbu. Tyto ohledy byly zakomponovány jak do konstrukce, tak i pozice celého domu. Dům se štítovou střechou se otvírá na své kratší straně a hledí přímo na Dunaj. Stojí na pilířích a sám o sobě je zcela jednoduchou dřevostavbou. Celá stavba nakonec vyžadovala pokácení jednoho jediného stromu. K domku se dá bez problémů dojít zespodu pěšky. Vede k němu série dřevěných schodů.

Výhled do různých úrovní lesa

Chatka se okolního terénu, respektive půdy pod sebou, dotýká na 12 místech. Ke vchodu se dá dostat přímo z vrcholku zmíněného schodiště bez dalšího stoupání. Po vkročení dovnitř se člověk dostane do hlavního podélného prostoru domu. Ten nakonec návštěvníky dovede na terasu.

Při procházení se postupně odkrývají jednotlivé úrovně okolního lesa, tedy od kořenů a silných kmenů až po samotné vrcholky. Je to skoro jako šplhat se listnatými korunami. Jakmile návštěvník vyjde na terasu, nachází se nad vrcholky stromů a přivítají ho záblesky okouzlujícího řečiště veletoku. Jednoduše ideální místo pro relaxaci.

Architekti:RJZS Architects
Plocha:30 m²
Realizace:2019
Lokalita:Maďarsko