Vejce vydrží čerstvá až po dobu 1 roku. Uchovávat se dají v mrazáku

Vejce vám díky správnému skladování mohou vydržet klidně až jeden rok v čerstvém stavu. Vhodným místem je pro ně zejména mrazák.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vejce jsou zdravá, levná a lze je velmi snadno připravit. Není proto divu, že je můžete najít téměř v každé české domácnosti či restauracích, které je navíc připravují v mnoha různých variantách. Co se však týče skladování potraviny, většina lidí stále zaostává. Můžete je totiž nechat jak v lednici nebo kuchyni, tak i v samotném mrazáku, kde mimo jiné vydrží čerstvá klidně až jeden rok. Stačí na to jít dle serveru Mirror správným způsobem. 

Vejce a jejich skladování 

Většina odborníků doporučuje skladovat vejce v lednici, a to nejlépe do 20 °C, což je ideální teplota pro udržení jejich čerstvosti a kvality. Rovněž je dobré nechávat je v původní zakoupené krabici, protože tím zabráníte jejich kontaminaci a stejně tak i možnému zašpinění lednice. Pokud však chcete, aby vám vydržela déle než několik týdnů, vyplatí se je také skladovat v mrazáku. Tam totiž vydrží čerstvá klidně i celý rok. 

Samozřejmě to není jen tak a budete muset dodržet určitá pravidla. Vejce je ze začátku nutné vyloupnout ze skořápky, protože jinak by se obsah při zmrazení zvětšil. Následně si připravte vhodnou nádobu a začněte oddělovat žloutky od bílků – bílky smíchejte v jeden celek, nádobu uzavřete, nalepte na ni štítek s datem a poté ji nechte zamrazit. Jak také radí server WebstaurantStore, zkuste je zamrazit v menším množství, aby byl proces rychlejší.

plato vajec iZdroj fotografie: Pexels
Zamražená vejce zůstanou čerstvá až jeden rok.

Nikdy je nejezte zamražená 

Co se týče žloutků, přidejte k nim půl lžičky soli nebo lžíci cukru na každých 240 mililitrů syrového vejce. To zabrání jejich gelovatění a zůstanou čerstvá po dobu několika dlouhých měsíců. Nikdy byste je však neměli jíst v zamrazeném stavu – nechte je noc v ledničce a uvařte si je druhý den ráno. Tím navíc zabráníte kontaktu s bakteriemi. Na webu adbz jsme také psali, proč se vyplatí vejce potřít olejem, než je vložíte do ledničky. 

Jak často jíte vejce vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články