Neobvyklost domu je výhodou. Za energie majitel zaplatí o 90 % míň
adbz.cz » Architektura » Jako dům vypadá jen z jedné strany. Majitel má ale o 90 % nižší náklady na energie, než je běžné

Jako dům vypadá jen z jedné strany. Majitel má ale o 90 % nižší náklady na energie, než je běžné

Nízkonákladový dům lze vytvořit i celkem jednoduchým způsobem. Zkuste použít třeba přebytečnou hlínu a dům si do ní celý můžete klidně zakopat.

dum kopec zboku fasada
Zdroj fotografie: S vědomím Jonathan Beny

Už jsme viděli hromadu neobvyklých domů, ať už vytvořených ve skále nebo v autobusu, a toto je další unikát, který jste rozhodně ještě neviděli. A kde jinde by to mělo být než v USA. V Clintonu v Marylandu je netypický dům, který na první pohled vypadá úplně běžně. Cihlová fasáda, bílá okna, menší balkonek nad vstupními dveřmi. Střecha šedá, šikmá, naprosto běžná. Trochu připomíná dům Kevina McCallistera a jeho rodiny z filmu Sám doma. Nedávejte ale na první dojem!

Jak se žije v tomto domě?

Pokud popojdete kousíček vedle od domu, uvidíte, že dům je celý schovaný pod kopcem. Pokud byste dům obešli, najdete vzadu druhý „zadní“ vchod, taktéž s normální stěnou, ne s žádnou dírou ve skále či kopci. Vnitřek domu je velmi útulný. Kvůli konstrukčním vlastnostem jsou stropy v domě zaoblené. Uvnitř se nachází několik místností s vestavenými skříněmi, krbem, vybavenou kuchyní, koupelnami apod.

Nevýhodou tohoto domu je omezenost světla. Pokud si všimnete, dům má okna pouze zepředu a zezadu, tudíž zde neproniká tolik denního světla, jak by bylo potřeba, ale tuto nevýhodu dokáže vynahradit jedna obrovská výhoda. Tou je jednoznačně energetická nízkonákladovost. Tím, že je dům pod značnou vrstvou zeminy, nikdy v domě není zima, a naopak v létě není hrozné horko. Náklady na energie jsou o 90 % nižší než v ostatních domech.

dum kopec zhora
Zdroj fotografie: S vědomím Jonathan Beny

Dvoupatrový dům o rozloze téměř 300 metrů čtverečních byl postaven již před 14 lety, ale dům je stále jako nový, a to právě díky udržitelnosti vnitřních klimatických podmínek pod metrovou vrstvou zeminy.

Moderní bydlení pod zemí

V dnešní době je tento typ obydlí velmi moderní a žádaný. Zejména vzhledem k výškám cen energií je to skvělá volba jak ušetřit spoustu peněz. Tzv. „hobytí domy“ – z filmu Hobit, kde postavy bydlely v podobných domech postavených pod zemí – se staví po celém světě a náklady na stavby jsou celkem podobné jako při stavbě obyčejných domů. Výkopové práce je jedna z větších položek na seznamu nákladů.

Alternativou těchto podzemních domů jsou domy s přírodními porosty na střeše, tzv. zelené střechy nebo živé střechy. Střecha v létě nepropouští tolik tepla, a naopak v zimě nějaký ten stupeň udrží, což lze pak poznat na faktuře za energie. Přemýšlíte o něčem podobném?