Tento protáhlý dům působí, jako by byl nedodělaný. Má to však hluboký význam
Dlouhý dům je odrazem tradičního bydlení, které v sobě pojí obytné a hospodářské prostory pod jednou střechou. Variabilita jeho prostoru vás překvapí.
Obsah
Dlouhý dům na dánském ostrově Fanø v Severním moři pochází z architektonické dílny Lenschow & Pihlmann. Dům je inspirován tradiční typologií dlouhých domů. Svým protáhlým tvarem vychází z lidového architektonického stylu a z potřeby nabídnout ochranu před drsnými větry, které vanou od moře ze západu, čemuž je přizpůsobena i orientace domu z východu na západ. Dlouhý dům je současnou interpretací obydlí z dob Vikingů, které v sobě odráží potřebu spojení obytných prostor se stodolou pod jednou souvislou střechou.
Dlouhý dům a jeho variabilní členění
Dům se vyznačuje robustními detaily s aplikací přírodních materiálů. Hlavní společenské prostory jsou umístěné v centru. Ty jsou po obou stranách zakončeny ložnicemi. Centrální kuchyně, obývací pokoj a jídelna mají dvojitou výšku a působí světle a vzdušně. Prostor je uspořádán do tří bloků oddělených příčkami, které stabilizují konstrukci a uzavírají schody do horního mezipatra, kde se nachází kancelář a prostor pro spaní. Pevné prvky, jako jsou koupelny, ložnice a technické místnosti, jsou umístěny v každém z bloků.
Jeden ze dvou obývacích pokojů může být v létě využitý jako zimní zahrada a rozděluje dlouhý dům na dvě soukromé části. Plán je flexibilní a umožňuje různé typy uspořádání a využití podle ročního období a potřeb každodenního života. Vestavěný nábytek je lehký a robustní. Kuchyň se skládá ze dvou komponentů, pevného rámového prvku se sporákem a dřezu natřeného červenou oxidovou železitou s pracovní plochou z ocelového plechu. Pohyblivé skříňky s opěrkou z ocelového plechu pod sebou umožňují rekonfiguraci uspořádání.
Rozmanitost využitých materiálů
Každý architektonický prvek je čitelný a výrazný. Robustní, levné materiály tvoří silný expresivní příběh. Laminátové dýhové řezivo, hrubá omítka, izolační hliněné bloky, barevné sádrovláknité desky, ocel s práškovým nástřikem, mýdlová smrková překližka a cementový potěr pískové barvy dodávají interiéru barevnou materiálovou kvalitu. Terakotová barva dominuje na fasádě, omítkách, hliněných blocích a přírodním dřevu aplikovaném v interiéru. Výběr materiálů a barevného odstínu vytváří teplé a příjemné bydlení.
Exteriér v přírodních odstínech
Vnější vzhled domu charakterizuje strmá šikmá střecha obložená profilovanými hliněnými taškami a omítka v teplých terakotových tónech. Každá vrstva jeho složení je odhalena a natřena, aby se zdůraznil kompozitní charakter konstrukce. Dlouhý dům je nezateplený. Velkoformátové dubové zasklívací profily jsou umístěny v těsné blízkosti fasády. Části domu jsou chráněny před silnými převládajícími větry, pískovými a půdními dunami porostlými malými borovicemi, kamýšem, vřesem a brusinkou.
Jak na vás působí taková forma bydlení?