Jak vybrat kvalitní med? V regálech českých obchodů se objevil škodlivý s antibiotiky, pocházel ze Slovenska
Nebezpečný med byl k dostání v jednom z největších obchodních řetězců, z něhož se mohl dostat do stovek menších prodejen.
I když se na kvalitu, původ a další vlastnosti medu zaměřuje každý rok několik zodpovědných institucí v ČR, přesto se najdou dodavatelé, kteří takříkajíc zkusí svoje štěstí. Na konci minulého roku byl proto například v běžné obchodní síti odhalen med s antibiotiky. Kde byl k dostání a jak vypadal?
Nebezpečný med prodávalo Makro
Lipový med od slovenského dodavatele byl nabízen obchodním řetězcem MAKRO Cash & Carry ČR s. r. o. Na jeho nevhodné složení upozornila Státní veterinární správa (SVS), jejíž rozbory v něm odhalily přítomnost antibiotika tylosinu. To se používá především při léčbě obávaného moru včelího plodu, v EU je ovšem tato praxe zakázaná.
A proč je med s antibiotiky nebezpečný pro lidi? Přímo se při jeho konzumaci neotrávíte, ovšem neopodstatněný příjem těchto látek je nebezpečný z dlouhodobého hlediska. Může totiž přispívat ke zvyšování odolnosti bakterií vůči léčbě jinými antibiotiky, která později nebudou účinkovat tak, jak by bylo žádoucí.
Nekoupili jste si tento med?
Med od slovenské firmy Medas byl díky systému rychlého varování RASFF prakticky okamžitě stažen z obchodů. Do ČR se dostalo celkem 4320 kusů. Med má gramáž 900 g a nese na sobě zelený nápis Med lipový. Pokud doma takové balení najdete, stačí ho odnést na nejbližší pobočku řetězce Makro. Nemusí jít o tu, v níž jste výrobek koupili a není dokonce třeba ani dokládat účtenku. Na obalu najdete tyto údaje:
- Název: Med květový lipový á 900 g,
- Datum minimální trvanlivosti: 16/08/2024; 17/08/2024
- Šarže: M21L2004
- Výrobce: MEDAS, s.r.o., Spišská Nová Ves, SK 297 ES
Odkud se antibiotika do medu dostala ale není zcela jasné. Slovenský obchodník totiž k výrobě medu použil směs medů z Polska (které však původně pochází z Rumunska) a med z Ukrajiny.
Jak poznat kvalitní med na trhu
Nejlepší je samozřejmě vždy kupovat med od místního včelaře, pokud však tuto možnost nemáte, naučte se rozpoznat kvalitní výrobek v regálech obchodů. Pamatujte si, že dobrý produkt se nikdy neodděluje do vrstev a po čase krystalizuje. Je to jeho přirozená vlastnost, která nemá žádný negativní vliv na jakost medu. Po ochutnání vás potěší i jemná struktura. Všeobecně platí, že méně kvalitní bývají medy z Číny a mimo oblast EU.
Nakupujete med od včelaře nebo se musíte spolehnout na běžné obchodní řetězce?