Proč psi neustále něco nebo někoho olizují? Přirozený způsob komunikace může vyústit ve velké nebezpečí pro páníčka i mazlíčka
Psi a lidé se přátelí už mnoho tisíc let. I po tak dlouhé době ale zůstává některé psí chování pro jejich páníčky záhadou. Poodhalte roušku tajemství psího olizování.
Obsah
Přestože neumějí mluvit, všichni psi se svými páníčky hojně komunikují. Každý pohled, otření o nohu či zavrtění ocasem je znamením o chlupáčově aktuálním stavu. Stejně tak lízání lidí, psů, věcí i sama sebe patří do klasického psího repertoáru. Pokud ale olizováním a pusinkami tráví váš miláček víc času než jinými činnostmi, možná byste měli zauvažovat, proč to dělá.
Olizování je přirozený způsob komunikace
Pro psy představuje olizování běžný způsob komunikace. Tento zvyk má původ ve štěněčím věku, kdy maličcí psíci olizují své matce tlamu, aby ji přiměli k vyzvrácení trochy předžvýkaného jídla, kterým se psíci živí. Totéž podvědomě sledují i při olizování tlamy jiného psa v dospělosti nebo pokud svým páníčkům olíznou obličej.
„Nyní, když lidé tvoří velkou část psí smečky, se lízání přeneslo na nás,“ uvedla k tomuto chování veterinářka, doktorka Jennifer Coates, která pracuje pro poradní výbor společnosti Pet Life Today z amerického státu Massachusetts, jež zdarma poskytuje odborné informace ohledně péče o domácí mazlíčky.
„Psi často olizují lidi, aby jim projevili náklonnost, pozdravili je nebo prostě aby upoutali jejich pozornost. Samozřejmě, pokud máte kůži potřísněnou trochou jídla, krému či slaného potu, může to také hrát svoji roli,“ upřesňuje odbornice.
Může to být nebezpečné pro zvíře i pro vás
Za normálních okolností pro lidi ani zvířata olizování žádné velké nebezpečí nepředstavuje. Zejména pokud jste zdraví, nemáte žádné otevřené rány a váš imunitní systém funguje tak, jak má, pak není nejmenší důvod k obavám. „Psím olizováním se ale mohou přenášet bakterie, a proto není toto chování zcela bez rizika,“ upozorňuje veterinářka. Psí sliny podle ní obsahují bakterii zvanou Capnocytophaga, která může ve velmi vzácných případech způsobit infekci. To se ale týká jen lidí s velmi oslabeným či nefunkčním imunitním systémem.
Samotnému psovi naopak může uškodit, pokud jím olizovaná část vaší kůže obsahuje různé chemikálie z krémů nebo čisticích preparátů z domácnosti, případně některé druhy potravin, které jsou pro psy toxické, jako je třeba čokoláda, cibule nebo káva.
Co když pes vytrvale olizuje sebe nebo nějaký předmět
Olizování předmětů v psím okolí je signálem toho, že mu na tom místě něco chutná nebo voní. Často se stává, že nevědomky potřísníte gauč trochou omáčky nebo jinou potravinou, kterou pes dokáže vycítit i několik dní poté. Věnujte proto pozornost tomuto místu a důkladně ho vyčistěte. To by mělo od lízání pomoci.
Může se však jednat o závažnější problém. „Svědění nebo bolest může způsobit, že se psi nadměrně olizují. Nebezpečná může být také úzkost nebo obsedantně-kompulzivní porucha, kdy může být lízání orientováno jak na zvíře samotné, tak na předměty či osoby v jejich okolí,“ uvádí doktorka Coatsová.
„Nadměrné olizování povrchů může být spojeno také s gastrointestinálními poruchami,“ doplňuje s tím, že pokud problém přetrvává dlouhodobě, je vhodné poradit se o tom s veterinářem.
Jak jste odnaučili svého pejska olizovat věci nebo lidi?