Běžné věci, které musíte měnit mnohem častěji, než jste si mysleli, aby nepoškodily vaše zdraví

Věci v domě, které je třeba vyměnit, aniž byste čekali na okamžik, kdy mohou poškodit vaše zdraví. Jak dlouho používat řasenku, zubní kartáček nebo ručník na obličej?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Občas jsme zvyklí některé věci používat tak dlouho, dokud slouží. Ovšem u některých kosmetických či toaletních potřeb je vhodné je měnit ne až tehdy, kdy už na to vypadají, ale pravidelně. A mnohem častěji, než si možná myslíme. Mohou sice ještě vypadat jako nové, ale už mohou být zdraví škodlivé. Týká se to řasenek, ručníků i zubních kartáčků.

Řasenka

Mnoho žen začne používat novou řasenku až tehdy, když je ta stará již úplně vyschlá. A dokonce ani v tomto případě některé z nás nespěchají s její výměnou, ale tu starou oblíbenou a dobře osvědčenou raději ještě zředíme vodou a tvrdohlavě ji nanášíme na řasy dál. Oční lékaři však varují, že již tři měsíce po zahájení používání se na kartáčku řasenky hromadí množství bakterií, které může způsobit vznik oční infekce. Pamatujte si tedy jednou provždy: řasenku je třeba měnit alespoň jednou za tři měsíce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kartáček na zuby

Zdá se, že každý dobře ví, že zubní kartáčky je třeba měnit dostatečně často. Mnoho lidí na to však stále zapomíná. Pamatujte tedy jednou provždy: zubní kartáček pro dospělé se má měnit alespoň jednou za tři až čtyři měsíce. Pro děti je nutné nové zubní kartáčky kupovat ještě častěji – jednou za jeden a půl až dva měsíce. Jinak hrozí zubní kazy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Žínka

Po použití při vodní koupeli zůstávají na žínce odumřelé částice kůže, které nelze dostatečně odstranit ani při praní v horké vodě. Z tohoto důvodu by měly být žínky všech členů rodiny měněny stejně často jako řasenka – tedy každé tři měsíce. Pokud ale místo žínky používáte tuhý kartáč, můžete ho bez obav používat až po dobu šesti měsíců.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ručník na tvář

Bohužel mnoho lidí v koupelně ani nemá samostatný ručník určený pouze na obličej. Přitom je to nezbytnost. Faktem totiž je, že pokožka na obličeji je jemnější a tím citlivější na různé bakterie, takže vážně není dobré otřít si nohy a obličej jedním ručníkem. Kromě toho by měl být ručník na obličej měněn častěji než všechny ostatní ručníky – alespoň jednou za tři nebo čtyři dny.

iZdroj fotografie: Pxhere

Koupelnová rohož

A toto je ta nejpřekvapivější položka na našem seznamu. Kdo by si pomyslel, že koberec, který leží tiše u vany, by měl být vůbec měněn? Lékaři však doporučují měnit tyto koberečky se stejnou frekvencí jako žínky a zubní kartáčky. A to vše proto, že se v nich udržuje vlhkost a střádají se nečistoty, což z nich dělá skutečnou živnou půdu pro bakterie, plísně a houby.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články