Starý rezavý kontejner jako cesta k vlastnímu levnému bydlení. Jak ale z takového kusu kovu vytvořit úžasný domov?
Alternativní bydlení se těší vzhledem k finanční nedostupnosti konvenčního bydlení velké oblibě. Pro výstavbu malého domu lze využít například i lodní kontejner.
Alternativní způsoby bydlení se těší stále větší oblibě především mezi mladou generací. S tím, jak se kvůli rostoucím cenám nemovitostí stávají standardní domy téměř nedostupné, se mladí lidé nechtějí smířit. Svůj sen o vlastním bydlení si chtějí splnit i tací, kteří nechtějí obětovat veškeré své úspory do hypotéky na 30 let. Kromě obytných domů na korbách nákladních vozů se těší velké oblibě i využití lodních kontejnerů.
Lodní kontejnery
Kontejnery používané pro lodní přepravu jsou k dostání ve třech standardizovaných délkách. Nejmenší má 6,1 metrů, prostřední velikost má 12,2 metrů a nejdelší měří na délku 13,7 metrů. Výška standardního kontejneru je 2,59 metrů a šířka 2,44 metrů. K vidění jsou také kontejnery s výškou 2,99 metrů, ty ale nejsou tak běžně dostupné. Šestimetrový kontejner v téměr nepoužitém stavu je možné zakoupit za zhruba 110 000 Kč bez DPH. Použitý s běžnými vadami okolo 70 000 Kč bez DPH.
Kontejnery prostřední délky je možné pořídit v ceně od 90 000 do 140 000 Kč bez DPH podle stáří a opotřebení a v největší délce 13,7 metrů začíná cena na 130 000 Kč bez DPH. Ceny jsou orientační a mohou se lišit v závislosti na opotřebení případně cenové politice každého dodavatele. Při výběru kontejneru pro bydlení dbejte nejen na to, zda nemá porušenou konstrukci, ale také opotřebení uvnitř. Pokud dovnitř kontejneru vyteče například nafta, velmi těžko se pak budete zbavovat zápachu.
Kompaktní život na malém prostoru
Interiér kontejnerového domu může vypadat úplně stejně jako v případně běžné stavby. Pro úsporu místa se ale spousta majitelů rozhodne spíše pro zateplení zvenčí, tudíž interiéru dodávají industriální nádech odhalené stěny kontejneru. Prostor lze využít buďto pouze jako přízemní, nebo v případě kontejneru s výškou 2,99 metrů vytvořit menší loft, který slouží jako ložnice. V takto malém prostoru je totiž důležité využít každý volný prostor.
Pro zvětšení prostoru je velmi oblíbený koncept prosklené stěny, tedy celou jednu dlouhou stěnu otevřít velikými okny do prostoru s volným vstupem například na verandu. V létě tak můžete mít celý den otevřené dveře na verandu a budete si tak připadat, jako byste žili venku. V zimě naopak můžete z pohodlí gauče s šálkem kávy sledovat jak za okny padá sníh. Jedná se o velmi pěknou představu, ne všichni si ale troufnout sami na její realizaci. V takém případě je možné využít služeb profesionálů.
Američtí stavitelé kontejnerových domů
V USA je koncept bydlení na malém prostoru, tedy tzv. „Tiny house movement“ mnohem více rozšířený než u nás. Existuje tam také mnoho firem, které se výrobou kontejnerových domů na klíč zabývají. Jedna z nich konkrétně plní sny lidem, kteří tráví rádi čas na horách v dřevěné chatě. Klasická chata z kulatiny je ale velmi finančně náročná.
Po celém světě, a to i v Česku, existují firmy, které vám dokáží se stavbou pomoci. Díky zkušenostem zvládnou důmyslně využít každý prostor – ať už se jedná o skříňky v kuchyni, či schůdky do prvního podlaží, které skrývají kompaktní šatní skříň. V interiéru velmi často pracují například s voňavým masivním dřevem a používají i nejnovější technologie.
Jak se stavby z kontejnerů líbí vám?
Zdroj: Tiny Better Living Magazine
chalupari-zahradkari.cz
Právě teď
chalupari-zahradkari.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď