Rostliny, které je potřeba prořezat na podzim | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jaké rostliny na podzim prořezat? Nezapomínejte na ně, příští sezónu se vám odvděčí dvojnásobnou úrodou

Jaké rostliny na podzim prořezat? Nezapomínejte na ně, příští sezónu se vám odvděčí dvojnásobnou úrodou

Mnoho lidí netuší, že právě na podzim je čeká ještě hodně práce na zahradě. Pokud si nejste jisti, které rostliny je potřeba na podzim prořezat, raději se podívejte.

rez ker
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podzim je doba, při které práce na záhoncích a zahradách pokračuje. Jestliže chcete pokračovat i příští sezónu v pěstování, nezapomínejte na péči i v tomto období. Než nastanou první mrazy, je potřeba prořezat několik rostlin. Příští rok se můžete znovu těšit z nové úrody, když se postaráte o ty rostliny, které prořezání potřebují. Některé totiž prořezávání vůbec nepotřebují.

Keřové ovoce můžete prořezat

Veškeré keře, na kterých roste ovoce, můžete prořezat. Jedná se hlavně o černý rybíz, angrešt a červený rybíz. Prořežete je tak, že odstřihnete plodonosné stonky. Vždy začínejte tím, že se zbavíte slabých, nevyzrálých nebo nemocných výhonů. Maliny, které v létě vykvetly je také potřeba zkrátit. Výhony ustřihněte přímo u země. Jestliže vám začal maliník plodit až na podzim, odstřihněte pouze odplozené konce.

currants 6466107 1920
Zdroj fotografie: Pixabay

Trvalky bývají první na řadě

Jestliže se vám v záhonech vyskytuje větší množství vysokých trvalek, můžete z nich před zimou odstranit odumřelé květní stonky. Tím dáte vše znovu do pořádku. Další možností je ponechání na místě bez úpravy, kdy poslouží jako potrava pro volně žijící živočichy. Některé z nich je dobré seříznout, protože neposlouží ani jako potrava pro zvířata. Příkladem je pivoňka, hvězdnice křovitá a mnoho dalších.

pivonka trvalka
Zdroj fotografie: Pixabay

Středomořské keře patří do každé zahrady

Připomeňte si atmosféru na dovolené díky středomořským keřům. Ty se ve většině případů pěstují v nádobách a daří se jim u nás dobře. Milují slunce a snáší dobře i ostrý řez před zimou. Nejčastěji se jedná o rozmarýnovou levanduli nebo citrus. Měly by být zastřiženy až poté, co odkvetou, ale vždy před začátkem mrazů. Pro práci budete potřebovat pouze zahradnické nůžky. Nestříhejte nikdy do starého dřeva, protože tento krok může rostlinu i zabít.

kere u more
Zdroj fotografie: Pixabay

Tisové živé ploty

V této době jsou živé ploty hojně využívané, protože klasické ploty jsou velice drahé. Lidé tak využívají sílu přírody a pozemky si oplocují touto rostlinou. Pokud se ho chystáte prořezat, můžete být rádi kvůli tomu, že je odolný, a proto snese pozdější řez velice dobře. Pro jiné druhy živých plotů by byl pozdější řez smrtelný. Stačí ho zastřihávat jednou ročně. Ideálně vždy na podzim.

Jste v tomto ohledu poctiví a prořezáváte rostliny pravidelně?

Zdroj: Gardenersworld