Vyvýšený záhon je skvělou volbou pro každého, kdo trpí bolestmi zad. Moc se o tomto řešení nemluví, ale pěstování pak jde jako po másle
Pokud máte doma ničitele, ať už v podobě dítěte nebo zvířete, je vždy dobré úrodu ochránit, a vyvýšený záhon je řešení.
Péče o květiny je sice krásná starost, ale někdy vyčerpávající. Každý ocení pomoc a nějakou vychytávku, která mu ušetří čas. Dennodenní starost o zálivku je mnohdy nepříjemná a musíte mít dobrou paměť, abyste si na ni vzpomněli. Stačí pár dní polevit a rostliny hned padají k zemi. Pak na zahradě řádí děti a zvířata, které vše ničí. Proto existují patrové květináče. Ty se skládají z klasického květináče, který má vespod nádobu na vodu.
Jak pracovat s vyvýšeným květináčem
Tyto vyvýšené patrové systémy jsou vhodné tam, kde je všeobecně málo místa (malá zahrada, nevelký balkon). Ideálním řešením je zde postavit tento truhlík a nechat ho odvést svou práci. Dá se v něm pěstovat zelenina i ovoce. Výhodou je ohraničený obal. Ten zabraňuje odplavení hlíny od rostliny, jako by tomu mohlo být na záhoně. A můžete také začít s dřívější výsadbou. Půda je totiž prohřátá, protože je jí méně a neleží na zemi.
Další nespornou výhodou v používání těchto květináčů je jejich vyšší dosah. Nemusíte se tak ohýbat a nebolí vás záda, což je pro starší osoby ideální.
8 nejčastějších obalů
- Samozavlažovací vyvýšený truhlík – Vyřeší potíže se zálivkou. Ne vždy se dostaneme na zahradu, abychom zalili vše, co je třeba. Pak právě můžete využít tento produkt. Tekutinu nalijete dospod květináče, tedy do nádrže. Voda se bude postupně odpařovat a rostliny ji budou pít.
- Velký rozměr – Tam, kde je prostor, ale nechcete se třeba ohýbat pro každé rajče a plevel, co uvidíte, můžete tyto květináče použít. Nebo je můžete postavit vedle sebe nebo i stlouct dva vyvýšené truhlíky k sobě. Získáte tak mnoho potřebného místa navíc.
- Vlastní výroba – Díky nynější situaci máte někteří dostatek volného času, který by se měl lépe využít. Proto si postavte takový záhon i u sebe doma.
- 2 v 1 – Nejlepší jsou pořádně promyšlené nápady. Jedním z nich je i spojení kompostu a záhonu. Postavte si květináče do tvaru u a ve vnitřním prostoru, který vznikne, vytvořte kompostárnu. Hned na dosah ruky tak budete mít odklízecí prostor, ale i místo s živinami.
- Pozinkovaný kov – Pokud vás už dřevěný květináč nudí, můžete ho vyměnit za jiný. Dnes se dělají i pozinkované květináče. Jde zase o trochu jiný design. Hodí se také do skutečně malých zahrad, protože objem nádoby je mnohem větší. Kov je tenčí než dřevo.
- Kaskády – Pěkný dovolenkový vzhled poskytne květináč s kaskádou. Bude vypadat jako schody. Je vhodný pro převislé a plazivé rostliny. Můžete tak každé patro osázet něčím jiným. Tato varianta si poradí i s pěstováním kořenové zeleniny.
- Květináč na nožkách – Máte doma neposlušného psa nebo u vás na zahradě řádí krtci? Pak věřte, že do květináče na nožkách se nedostanou. Bude na ně moc vysoko.
- Záhon – Skvěle vypadá i ohraničený záhon. Je tak jasně vymezen a vy máte lepší orientaci v tom, kde co máte. Opět zabraňuje odplavení hlíny při deštích a opticky vzbuzuje bariéru před zvířaty.