Zkazí se vám v lednici často potraviny? Při správném úklidu a uspořádání je už nikdy nebudete muset vyhodit
Lednička je často zanedbávaný přístroj v naší domácnosti, který může vlivem prachu nebo jiných nečistot konzumovat velké množství energie.
Pokud jste člověk, který se stará o svou domácnost, rozhodně nevynecháváte úklid vnitřku vaší ledničky. Je to nezbytná činnost, aby vaše uložené jídlo zůstalo dlouhou dobu v dobrém stavu a vy jste ho mohli zkonzumovat kdykoliv se vám zachce. Co ale takhle zadní část ledničky nebo prostor pod ní? Tato místa jsou většinou velmi zanedbávána a vlivem usazených nečistot přístroj v důsledku spotřebovává větší množství energie, než je třeba. Podívejte se, jak se tomuto problému vyvarovat.
Nejprve začněte vnitřkem
Ačkoliv vnitřek lednice v případě znečištění nezpůsobuje větší spotřebu energie, rozhodně byste jej neměli nikdy zanedbávat. Existují určitá pravidla, kterých byste se měli držet, aby prostředí, ve kterém necháváte vaše jídlo, nikdy nebylo zdraví nebezpečné. Pravidelně byste proto měli z vaší ledničky vše vyndat a následně ji vydezinfikovat, abyste odstranili veškeré usazené bakterie. Posloužit by vám ovšem mohli také prostředky, které pohlcují pach. To může být například rozpůlený citrón nebo sáček s rýží.
Dále nezapomínejte na dostatek prostoru pro jednotlivé potraviny. Pokud je totiž budete skladovat na sebe nebo obecně na jednom místě, nemusí se ke každé z nich dostat chladivý vzduch. To následně povede k jejich rychlejšímu znehodnocení, a vy je budete moci akorát tak vyhodit. Pamatujte si také, že potraviny, které mohou předat nějaký zápach, byste nikdy neměli nechávat v původních obalech. Vložte je buď do uzavíratelných nádob, nebo do uzavíratelného sáčku.
Úklid prostoru pod a za ledničkou je zásadní
Přestože čištění vnitřku ledničky patří k pravidelným činnostem v každé domácnosti, mnoho lidí zapomíná na prostor pod ní a za ní. Na těchto místech se však každým dnem usazuje mnoho prachu a dalších nečistot, které v důsledku zhoršují funkci přístroje, což vede k mnohem větší spotřebě energie. Abyste tomuto problému předešli, je důležité nejméně jednou za měsíc celou ledničku vytáhnout do prostoru a důkladně ji vyčistit.
Čištění zevnějšku ledničky není žádná věda. Jakmile přístroj přesunete do prostoru, umyjte zanedbanou podlahu a odstraňte veškeré pavučiny. Poté se přesuňte k zadní straně, kde najdete napájení. Ujistěte se, že lednička není pod proudem, a celou část se pokuste oprášit a vyčistit (můžete použít vysavač). Oblast napájení přitahuje nejvíce nečistot, kvůli kterým musí přístroj používat více energie.
Jak často čistíte ledničku vy?