Umíte určitě prořezat růže správně? S tímto listopadovým návodem neuděláte chybu, pokvetou jako nikdy
Jakmile dojde na správný prostřih růží, musíte si být jisti, že jste vše udělali správně. V opačném případě často dochází k tomu, že růže kvetou málo, nebo dokonce vůbec.
Obsah
Asi každý člověk, který si kdy pořídil na zahradu růže, ví, že je potřeba se o ně patřičně starat. Jenomže žádný učený z nebe nespadl, a tak je lepší, co se týče prořezávání růží, mít u sebe nějaký účinný a spolehlivý návod. Jen tak můžete mít jistotu, že vám na jaře opět krásně pokvetou a že nedojde k jejich zničení.
Prořez je důležitější, než by se pomohlo zdát
Zažili vaše růže v poslední době nějaké nemoci či choroby? Ty nejčastější, které růže postihují, jsou černá skvrnitost, padlí či rzivost. A právě díky zastřihávání se jim můžete postavit. Podzimní řez totiž není vůbec povinný, takže pokud se vám nechce, pouštět se do něj nemusíte. Jestliže ale vaše růže v minulosti utrpěly některou z chorob, tak ho více než oceníte a možná se kvůli nim budete chtít překonat. Co se týče období, ve kterém byste měli začít, nejlepší je to v momentě, kdy se na scéně objeví první mrazy.
Nejprve si vezměte do parády všechny nemocné a slabé výhonky a mrtvé dřevo. Jinak byste na růži nechali ideální prostor pro všemožná i nemožná houbová onemocnění, hnilobu či plísně. Toto všechno by se navíc během zimy velmi rychle rozšířilo. Jestliže máte strach o výsledný vzhled růže, nemusíte se vůbec bát zkrátit i ostatní její části. Nevadí, že jsou zdravé, řez jim také prospěje, a navíc bude keř ve výsledku vypadat sjednocenější. Výhonky byste měli zkrátit cca na dvě třetiny jejich délky.
Jak pečovat o velkokvěté růže
Co se týče podzimního řezu, tak s tím si u tohoto druhu nemusíte dělat moc velkou hlavu. Jejich čas totiž přichází na jaře, kdy byste měli odstranit všechny výhonky, které buď onemocněly, zeslábly, nebo prostě zamrzly.
Zbytek větví vám bude stačit zaříznout tak, aby to vyšlo na čtyři až osm oček. To horní poté musí směřovat směrem ven z keře, nikoliv naopak. Platí zde pravidlo, že silnější vyhrává, proto více zkracujte ty oslabené. A co se týče starších větví, ty odřežte rovnou dole, ale udělejte to opatrně, abyste neriskovali poškození hlavního kmene.
Jak ořezat hybridní čajové růže
Tento typ růží je specifický a vyžaduje, aby měl po všech stránkách bujarý a ničím nerušený růst. U tohoto druhu se provádí řez jen v těch nejnutnějších případech, jinak byste se k nim s nůžkami neměli vůbec přibližovat. Hlavně na podzim se od nich držte dál a na jaře můžete maximálně odstranit zmrzlé a mrtvé výhonky a až příliš divoce vyrůstající ratolesti.
V následující sezóně pak pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, aby další poupata měla větší prostor na svůj vývoj. Nic jiného nemusíte a ani byste neměli u této rostliny dělat, jedině byste jí tím uškodili.
Co platí pro popínavé růže?
Ty jsou trošku náročnější a složitější, jelikož již v momentě, kdy je vysadíte, začnou vyžadovat speciální řez, jinak je nevypěstujete do požadovaného tvaru. Následně je musíte prořezat každý rok, vyžadují hodně péče. Nejlépe kvetou na vodorovných výhoncích, tudíž byste na to měli pokaždé myslet v momentě, kdy je spravujete. Na konci byste měli mít několik horizontálně vedených výhonů, díky nimž budou moci vyrůst ty s květy. Což znamená, že je nesmíte ostříhat až příliš, v tomto případě by vám zkrátka nevykvetly.
Jakou zvolit techniku stříhání
Nejdůležitější je si dát pozor na to, jak blízko jste k pupenům, když stříháte. Nad každým z nich musíte povinně nechat alespoň několikamilimetrový prostor, jinak vám s největší pravděpodobností zaschne a zemře. Následný řez by měl být prováděn v úhlu 45 stupňů a u pupenu se snažte nechat co nejméně rostlinné hmoty.
Proč? Možná to zní naopak škodlivě, ale pravdou je, že čím víc rostlinné hmoty, tím větší je šance, že se z ní stane semeniště houbových a plísňových chorob. Pro zvětšení objemu keře stříhejte růže vždy nad těmi pupeny, které směřují ven.
Těšíte se, až se vrhnete na svůj první a úspěšný řez růží?