Mulčování je jako vitamínová bomba pro vaši zahradu. Díky zázračným vlastnostem si ji zamilujete. Rostliny se vám odvděčí nezastavitelným růstem
Mulč se pro zahradničení používá se stále větší oblibou. Mohou za to jeho vlastnosti i různé varianty, které uspokojí nároky celé řady rostlin.
Parná a extrémně suchá léta, která naši republiku v posledních letech svírají, poznamenala nejednu zahradu. Ať děláte, co děláte, tráva žloutne, rostliny vadnou a stromy strádají. Pokud jste již bezvýsledně vyzkoušeli možné i nemožné, zkuste se vrátit ke staré agrotechnické metodě, a sice k mulčování. Díky svým vlastnostem a různým variantám je mulč vhodný pro použití na každé zahradě. S několika následujícími tipy se ho nebudete chtít již nikdy vzdát.
Pomáhá řešit nedostatek živin v půdě
Pokud pěstujete na stejném místě několik let ty stejné plodiny, postupně dochází k vyčerpání živin z půdy. Pomocí mulče zabezpečíte jejich opětovné dodání, a tedy podpoříte vitalitu pěstovaných rostlin. Pokud potřebujete okamžitě dodat do půdy humus, skvělým řešením je jako mulčovací vrstvu použít kompost. Ten naneste ke zvolené rostlině ve čtyřcentimetrové vrstvě. Za tuto variantu mulče si sice připlatíte, ale výsledek bude stát za to.
Skvělou variantou je i tzv. hrachová sláma, kdy je mulč vyroben z drcených hráškových slupek. Tento typ mulče je ideální pro aplikaci k růžím, okrasným květinám, stromům, keřům i k zelenině. Dostatečně izoluje kořeny od extrémů počasí a pomáhá stimulovat růst rostlin. Díky vysokému obsahu dusíku je vhodný zejména pro chudší půdy. Jinou variantou je mulč z cukrové třtiny. Je levný, snadno rozložitelný a vhodný zejména do zeleninových zahrádek.
Hrubší typy mulče – kůra, dřevní štěpka, oblázky a štěrk – jsou vhodné spíše jako okrasné nebo ke vzrostlým stromům. Na rozdíl od jemnějších variant je nemusíte doplňovat tak často, protože se rozkládají pomaleji. Avšak půdě neposkytnou žádné živiny, je proto vhodné aplikovat je v místech, kde nepotřebujete okamžitě zvyšovat úživnost půdy. Dokonce byste měli mít na paměti, že při použití mulče z kůry a dřevní štěpky budete do půdy muset dodávat dusík, abyste se vyhnuli žloutnutí listů.
Potlačuje plevel a pomáhá zadržovat vodu
Krycí efekt mulče pomáhá zahrádkářům také v boji s plevelem, který se přes aplikovanou vrstvu jen těžko prosazuje. V případě, že přeci jen vrstvou mulče proroste, nedostanou se jeho semena opětovně do půdy. Po jeho vytržení tedy problém s plevelem odpadá. Další vlastností, která je u mulče klíčová, je jeho schopnost příznivě ovlivňovat teplotu a vlhkost v půdě. Díky nanesené vrstvě nedochází k extrémním teplotním výkyvům v půdě přes den, ani v noci.
Půda se tudíž přes den tolik neohřívá a voda zůstává k dispozici pro rostliny. V noci jsou zase rostliny chráněny před nenadálým teplotním výkyvem, a tudíž jsou méně stresovány. Obecně platí, že aby mulč správně plnil své funkce, musí být rozprostřený ve vrstvě tlusté 2–5 cm. Tloušťku volíte podle použité suroviny – hrubší varianty mulče (kůra, dřevěný odpad) rozprostírejte ve vrstvě 4–5 cm, jemnější varianty mulče (drcená sláma) aplikujte maximálně do tloušťky 2–3 cm.