Tajemství měkkých, voňavých ručníků a ložního prádla. Hotelový fígl zničí bakterie, obnoví původní barvu a odstraní i zvířecí chlupy
Jak správně prát ručníky tak, aby neztrácely svou hebkost. Tipy a triky pro čerstvé a nadýchané osušky po každém praní.
Obsah
První použití nových ručníků je vždy slast. Avšak po mnoha praních a špatné péči mohou ztvrdnout a jejich bývalá hebkost se z nich úplně vytratí. Vyhněte se tomu s těmito triky. Držte se pár jednoduchých pravidel a vlákna zůstanou stále krásně nadýchaná a příjemná na dotek. Tajemství tkví v použití octa a správného pracího prostředku. Ručníky pak zůstanou jako nové.
Měli by se prát nové ručníky?
Na tuto otázku je odpověď rozhodně ano. Mohou totiž být potaženy umělými prostředky. Díky nim sice vypadají v regálech skvěle, ale kvůli obsahu vosku často zabraňují v savosti. Navíc některé osušky za sebou při prvním použití zanechávají i vlákna. Tudíž je lepší je nejprve vyprat, než abyste pak zbytečně ze sebe sundávali cucky po osušení.
Obecně platí, že pro praní osušek by mělo být ideální 30 až 40 °C. Avšak může se to lišit. Pokud chcete ještě zvýšit efektivitu praní nových ručníků, použijte bílý vinný ocet. Je totiž označován za nejlepší přírodní čisticí prostředek. Stačí ho nalít ½ šálku do pračky. Tato zázračná tekutina se zaručeně zbaví všech nechtěných přípravků, aplikovaných pouze z důvodu lepšího vzhledu. Navíc zabrání i vzniku plísní a zápachu u starších ručníků.
Které prostředky použít pro praní osušek
Většinou se uvádí, že není úplně nejlepší při praní ručníků pravidelně používat aviváž. Takovéto prostředky totiž obsahují různé látky, jako například křemík, které se po čase začnou na vláknech usazovat, čímž zapříčiní nižší savost ručníků, či dokonce zatuchlý zápach. Jejich použití je tudíž spíše kontraproduktivní. Avšak pokud najdete vhodnou aviváž, v menších dávkách může vaše ručníky příjemně provonět a nijak jim neublížit.
U mycích prostředků a aviváží hodně záleží na typu materiálů, které chceme vyprat. Ty přírodní si většinou sednou s každým kvalitnějším produktem, oproti tomu ty umělé mohou mít občas velký problém. Proto i prací prášky a gely je lepší kupovat rostlinné než vyrobené ze syntetických látek. Můžete se zaměřit na ty s eukalyptem, esenciálními oleji či citrusy, které eliminují pachy a zanechají ručníky nadýchané.
Tipy pro praní a sušení ručníků
Jak často budete své ručníky prát, záleží především na vašich preferencích. Ale klidně je měňte i dvakrát do týdne. Tudíž by vám mohl vydržet na čtyři až pět použití. Nejlepší je prát osušky, pokud to děláte často, ve studené vodě a v teplé pouze občas pro hloubkové vyčištění od všech pachů, mastnoty a bakterií. Avšak vždy si dejte pozor, aby pračka nebyla přeplněná, protože se tím sníží účinnost cyklu.
Sušit ručníky, jestliže to dovolí počasí, je dobré venku. Sluneční paprsky se totiž postarají i o jakékoli zbylé bakterie. Pokud ale chcete dosáhnout nejlepších výsledků, použijte sušičku. Tam je dejte pouze na střední teplotu. To bude bohatě stačit pro to, abyste je vytáhli perfektně hebké, měkké a bez zatuchlého zápachu. Před složením a uklizením vždy zkontrolujte, že už nejsou ani trochu vlhké.