Nesprávné dávkování pracího prášku ničí spotřebič i oblečení. V měkké vodě stačí i 1 lžíce
Pokud používáte při praní příliš mnoho pracího prášku, můžete tím zkrátit životnost své pračky a nenávratně poškodit oblečení.
Přestaňte ničit svůj spotřebič nesprávným dávkováním pracího prostředku. Pro pračku to může mít mnohem závažnější následky, než si možná myslíte. Základní pravidlo je přitom opravdu jednoduché a naučí se ho každý.
Pravidlo dvou pro běžné praní
Myslíte si, že čím více prášku k oblečení přidáte, tím lépe se vaše oblečení vypere? Nechceme vás zklamat, ale není to tak. „Moje sousedka práškem opravdu nešetří – a prádlo má pak takové tvrdé a zašedlé. Navíc si stěžuje, kolik ji praní stojí,“ říká paní Lenka K. z Olomouce.
Základní pravidlo je přitom velmi jednoduché. Na běžně znečištěné oblečení v množství 5–7 kilogramů bohatě postačí dvě lžíce pracího prášku – zarovnané, ne vrchovaté. Pokud byste toto množství překročili, budete mít nejspíše stejné problémy jako sousedka paní Lenky. Navíc si podle informací ze stránek Unian koledujete i o podráždění pokožky a další nepříjemnosti.
Měkká a tvrdá voda mají výjimku
Ovšem nejde o zcela univerzální pravidlo – výjimky, které ho potvrzují, se samozřejmě najdou. Tou první je hodně měkká voda. Ta sama o sobě pere velmi dobře (protože textilie nezatěžuje příliš velkým množstvím minerálů, které by se mohly usazovat mezi jejich vlákny). A příliš velkým množstvím prášku byste její činnost značně zkomplikovali. Stačit vám tak bude oproti běžně doporučovanému množství jen poloviční dávka – tedy jedna lžíce.
Jinak je tomu naopak u tvrdé vody, jak podotýká web NYTimes. Tam je efekt přesně opačný, takže pracího prášku je třeba přidat asi o třetinu více. A chybu neuděláte, pokud si pomůžete jedlou sodou (na praní stačí jedna lžíce), která vodu trochu změkčí a jako bonus textilie vybělí a zbaví hluboko usazených nečistot. Zvládne také odstranit usazený vodní kámen, jak jsme na webu adbz už psali.
udalosti247.cz
3 h
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
5 h