Těchto 6 chyb doslova zabíjí vaše pokojové rostliny. Naučte se mylně zapamatované zásady provádět správně

Pokud eleganci a styl vaší domácnosti dotvářejí pokojové rostliny, pamatujte na to, že nesprávné zalévání z nich může udělat spíš vadu na kráse, než přednost.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud chcete mít krásné a zdravé pokojové rostliny, musíte jim dopřát tu správnou péči. Zalévání je samozřejmostí stejně jako to, že jim dopřejete dostatek slunečního světla. Možná vás překvapí, jak velkou roli ve vývoji rostliny kvalitní a správně načasovaná zálivka sehrává. Víme o několika tipech, díky kterým budou vaše pokojové rostliny prospívat, mít krásné zelené a lesklé listy a bohaté květy.

1) Vlhkost půdy je zásadní

Pokojové rostliny potřebují správně vlhkou půdu, aby kvalitně rostly. O tom, zda není příliš suchá, se snadno přesvědčíte, když zaboříte prst zhruba dva centimetry hluboko do květináče. Když při této kontrole zjistíte, že je půda příliš suchá, rostlinu zalejte. Pokud bude vlhká, je vše v pořádku, a kontrolu udělejte další den.

2) Optimální technika zálivky

Zalévání rostliny je proces. Nemůžete být nedočkaví a nalít najednou celou konev do květináře. Jakmile se nahoře utvoří kaluž vody, je to špatně. Zalévejte rostlinu pomalu, postupně a důkladně, aby půda mohla v klidu tekutinu nasát. Jakmile vrchní vrstva zvlhne, bude pak vodu lépe absorbovat.

3) Správné intervaly závlahy

Pokud mají rostliny zapustit hluboké kořeny, zalévejte je dostatečným množstvím vody, ale ne příliš často. Aby zakořenily opravdu hluboko a byly stabilní, zalévejte je lehce z vrchu a spíše do misky. Pokud budou mít kořenový systém mělký, což způsobuje časté a mírné zalévání, budou ale také prospívat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Vyberte vhodnou část dne

U pokojových rostlin platí stejné pravidlo, jako u těch, které rostou na zahradě. Ideální je, abyste je zalévali ráno nebo večer. Pokud to uděláte během dopoledne nebo odpoledne, obzvlášť v horkých slunečných dnech totiž hrozí, že se voda může odpařit. Při mírné zálivce se nedostane ke kořenům rostliny.

5) Teplota zálivky je také důležitá

Pěstitelé květin vědí, že pro jejich zdravý růst je prospěšné, když voda, kterou je zalíváte, bude odstátá. Pokud ji ale nemáte, můžete použít vodu přímo z kohoutku. Neměla by ale být příliš studená, aby rostlina nedostala šok. Ideální je pokojová teplota, díky které rostliny lépe absorbují vlhkost.

6) Roční období hraje roli

Při zalévání pokojových rostlin zohledněte i roční období. Během zimních měsíců, kdy rostliny mají méně denního světa a zpomalené biochemické procesy, nepotřebují tolik vody jako ve zbytku roku. Když začnou znovu růst na začátku jara, budou opět potřebovat více zalévat. Je důležité zálivku během roku regulovat.

Jaké tipy máte na zalévání pokojových rostlin?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články