Pokuta za neuklizený byt? „Než na mě přišla kontrola, tak jsem o tom ani nevěděla,“ píše Jana
Malý byt, velká pokuta: co musí vědět každý nájemník, aby se vyhnul nepříjemným zásahům do své peněženky.
Když jste podepisovali nájemní smlouvu, prolistovali jste její podmínky? Mnoho nájemníků má totiž tendenci přehlížet ustanovení o „povinnostech nájemce“ nebo „sankcích za jejich porušení“. Myslí si totiž, že se tam stejně nic důležitého nacházet nebude. To je ovšem chyba, jak říká paní Jana Z. z Brna, chovatelka několika psů, která se nám svěřila se svým příběhem.
Kontrola se objevila nečekaně
„Měli jsme trochu náročnější období. Jeden z mých psů onemocněl, a já byla častěji na veterině než doma. Párkrát se nám také povedlo nechat na chodbě loužičku, když jsem nestíhala venčit. Asi proto u mě jednoho dne zaklepala kontrola, kterou poslal náš domácí. A co vám budu povídat – doma jsem vůbec nestíhala, takže v kuchyni byla hromada špinavého nádobí, gauč plný psích chlupů a podobně. Nejvíc mi ale asi uškodily ty škrábance na zdi, které udělalo moje štěně a které jsem pořád nestihla zamalovat.
Pán si všechno zapsal a o pár dní později mi přišel dopis s pokutou 12 000 Kč. Stálo v něm mimo jiné, že „nepořádek nebo špína v bytě mohou vést k poškození majetku, napadení škůdci nebo dokonce k porušení zdravotních a bezpečnostních norem.“ Bohužel jsem s odvoláním neuspěla, protože jsem všechno podepsala ve smlouvě, i když jsem ji pořádně nečetla – to je pravda. Také mi bylo sděleno, že pokud se situace bude opakovat, mohou mi nájem vypovědět. Od té doby si dávám pozor a všem to doporučuju.“
Na pokuty pamatuje i občanský zákoník
Možná se vám toto vyprávění zdá trochu přitažené za vlasy, ale není tomu tak. Za vše totiž může nový občanský zákoník. Tedy, on vlastně není úplně nový, protože platí už od 1. července 2020. Řada lidí se s ním však ještě nestihla pořádně seznámit – a tak i pronajímatelé aktuálně opatrně zjišťují, co si mohou a nemohou dovolit. A protože v některých ohledech jejich práva výrazně posílila, snaží se toho využít.
O problematice možných pokut (nejen za úklid) hovoří zákon § 2254 (Jistota a smluvní pokuta), který spadá pod Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb. Tento zákon uvádí, že je možné v nájemní smlouvě vedle vratné kauce stanovit i pokutu. Její celková výše však společně s kaucí nesmí překročit trojnásobek měsíčního nájemného (aby bylo jasno – obě položky se sčítají). To potvrzuje i odborný web Finance. Například pokud vaše stanovené měsíční nájemné činí 18 000 Kč, může pronajímatel stanovit kauci až do výše 36 000 Kč a k ní přidat pokutu až do výše 18 000 Kč. Na víc nemá nárok.
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
7 h
udalosti247.cz
7 h