Pejskařům teď hrozí pokuta 100 000 Kč: Spousta z nich zapomíná na jeden detail a pak se nedoplatí
Vlastnictví psa může být radostnou a naplňující zkušeností, ale je s ním spojena řada důležitých povinností, které by se neměly přehlížet.
Ne vždy si se svým psem můžete dělat to, co se vám právě zachce. Naopak – toto počínání u nás kontroluje řada předpisů. Jedním z těch nejvýznamnějších je ten, který se týká řízení pohybu psa na veřejných prostranstvích.
Kam všude pes (ne)může
Nechat svého psa volně pobíhat, zejména v blízkosti silnic nebo cyklostezek, může vést k nebezpečným situacím. Pes, který omylem vběhne na vozovku, může způsobit dopravní nehodu nebo zranění cyklisty, přičemž majitel psa nese odpovědnost za veškeré související náklady. A právě zde může přijít ke slovu pokuta ve výši 100 000 Kč.
Doporučuje se proto, aby majitelé měli psy na vodítku, a to zejména v blízkosti silnic nebo oblastí s hustým pohybem chodců, protože se tím snižuje riziko nehod. Je sice pěkné, že chcete nechat svého mazlíčka takříkajíc vyběhat – ovšem myslet byste měli i na případné následky ve chvíli, kdy se něco stane. Ale pozor – pokuta vám může hrozit i v případě, kdy se pes pohybuje jen po zahradě. Stačí jen to, že trochu víc štěká, jak jsme na webu adbz už psali.
Pravidla pro pohyb psů v přírodních oblastech
Majitelé psů musí být obezřetní i ve chvíli, kdy své psy nechávají volně pobíhat v lesích nebo jiných přírodních oblastech – tedy tam, kde teoreticky výše zmíněné nebezpečí prakticky nehrozí. Pokud se totiž váš pes zatoulá do zakázané lovecké oblasti, místní myslivci mohou ze zákona zakročit – což v případě nutnosti (a za určitých podmínek) může znamenat i zastřelení zvířete. Více se lze dočíst v zákonu o myslivosti (zákon č. 449/2001 Sb.).
Povinné čipování a očkování
Tím však vaše povinnosti nekončí. Kromě kontroly pohybu existují také předpisy týkající se identifikace a zdraví psů. Na mysli máme povinné mikročipy. Ty nejen zajišťují snadnou identifikaci vašeho psa, ale také pomáhají úřadům vypátrat majitele těch ztracených nebo zatoulaných. Za absenci mikročipu hrozí pokuta až 50 000 Kč, jak píše web iDnes.
A stejně důležité je i očkování, zejména proti vzteklině a dalším běžným nemocem. Zanedbání této povinnosti vám může přinést další pokutu ve výši 20 000 Kč, protože neočkovaná zvířata představují riziko pro ostatní zvířata i lidi. Orientovat se v zákonech týkajících se vlastnictví psů se tak opravdu vyplatí. Minimálně si tím ušetříte značné „vedlejší“ náklady.