Kdo nevytahuje nabíječku ze zásuvky, ten za to letos pořádně zaplatí. Nejedná se vůbec o malé částky
Pokud necháváte své nabíječky neustále v zásuvce, může se vám to nehezky vymstít. V horším případě hrozí i riziko požáru domácnosti.
Většina lidí dnes používá řadu elektronických zařízení, která vyžadují pravidelné nabíjení. To by sice takový problém nebyl, ovšem značné riziko představuje nechávání nabíječek zapojených v zásuvkách. Tento zlozvyk nejenže přispívá k větší spotřebě energie, ale podle webu Nasdum může také v extrémních případech způsobit požár v domácnosti.
Větší spotřeba energie a riziko požáru
Ačkoli by se mohlo zdát, že pokud nabíječka není připojená k zařízení, tak nespotřebovává tolik energie, opak je pravdou. Stále do ní totiž proudí elektrická síla, což vás z dlouhodobého hlediska může stát nemalé peníze. Pokud se tedy chcete ochránit před rostoucími účty, raději ji vždy po nabití zařízení vytahujte z vedení.
Namístě je také zmínit možná bezpečnostní rizika, která s neustálým ponecháváním nabíječky v zásuvce souvisí. I když nabíječky jsou dnes navrženy tak, aby nedošlo k jejich přehřátí, stále existuje malá šance, že se to může stát. Ve výsledku tak hrozí elektrický zkrat, který může vést k požáru domácnosti. To platí zejména pro starší modely.
Životní prostředí a kratší životnost
Pokud necháváte své nabíječky neustále v zásuvce, můžete tím také zkrátit jejich výdrž a celkovou životnost. Trvalý přísun proudu totiž ovlivňuje vnitřní komponenty, které v důsledku rychleji selhávají. Po čase tedy buď přestává tak rychle nabíjet, nebo začíná selhávat, což je podle serveru Datascan třeba řešit koupí nového zařízení.
V neposlední řadě je důležité brát na vědomí také skutečnost, že nevyužitá spotřeba energie může mít velmi negativní dopad na životní prostředí. Zbytečné plýtvání přispívá ke spotřebě fosilních paliv a emisí skleníkových plynů, takže pokud chcete alespoň trochu ulehčit tíhu naší planety, snažte se nabíječky odpojovat po každém použití.