Pokuta miliony korun za vyhazování nepoužitého jídla a potravin. Stát tím chce bojovat proti plýtvání
Jídlo jen tak vyhozené do popelnice není legrace. Někdy se může prodražit dokonce dvakrát – hrozí za něj totiž vysoká pokuta.
Obsah
Plýtvání potravinami je víc než jen vyhazování nechtěných jídel; je to jako vyhazování peněz. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) se každoročně jen tak zlikviduje ohromující množství potravin. Jen pro Evropu se odhaduje, že každý občan vyhodí ročně 96 až 115 kilogramů potravin.
Plýtvání potravinami je vážný problém
V celosvětovém měřítku se vyhodí jedna třetina všech vyprodukovaných potravin. To je přibližně 1,3 miliardy tun potravin. Na vině ovšem nejsou jen domácnosti – velkou měrou se na tom podílejí také restaurace, podnikové jídelny a rychlá občerstvení.
Rozsah problému: Plýtvání potravinami v číslech
Plýtvání potravinami se stalo celosvětovým problémem. Ať už jde o napůl snědený sendvič, který skončí v koši, nebo o netknuté potraviny, které se zkazí, plýtvání potravinami má mnoho podob. Konečná čísla pak ukazují velmi znepokojivý obrázek: celosvětově se jedna třetina všech vyprodukovaných potravin nikdy nedostane na talíř.
Nejde jen o ekonomický problém, ale také o problém sociální a environmentální. Plýtvání potravinami významně přispívá k emisím uhlíku, přičemž skládky jsou jedním z největších zdrojů metanu – skleníkového plynu, který je mnohem silnější než CO2.
Ani v ČR není situace lepší
Na místní úrovni jsou statistiky stejně alarmující. Třeba u nás průzkumy ukázaly, že restaurace, jídelny a kuchyně rychlého občerstvení vyhazují značnou část potravin. Během nedávného výzkumu Technologického centra Akademie věd ve spolupráci s Medianem a dalšími organizacemi bylo zjištěno, že více než polovina potravin, které se v zařízeních rychlého občerstvení vyhodí, se vyhodí během přípravy pokrmů – tedy ještě před tím, než se dostanou na talíře zákazníků, jak píše web Novinky.
Supermarkety plýtvat nesmějí
Ovšem zatímco restaurace za takové prohřešky nikdo nepostihuje, obchody to mají jinak. V platnosti je totiž zákon, podle kterého se supermarketům ukládají pokuty až do výše deseti milionů korun, pokud s nevyužitými potravinami nezacházejí vhodným způsobem. Týká se to obchodů s plochou nad 400 metrů čtverečních.
Tyto obchody jsou podle něj povinny darovat potraviny, které nelze prodat, například zboží s poškozeným obalem nebo nesprávným označením, potravinovým bankám nebo neziskovým organizacím. Alespoň někde je tak plýtvání zabráněno. A mimochodem – nepříjemná pokuta hrozí i za nesprávné zpracování použitého oleje, jak jsme na webu adbz už psali.