Likvidace použitého kuchyňského oleje se může zdát jako banální záležitost, ale pokud to provedete nesprávně, můžete negativně ovlivnit jak životní prostředí, tak i svou peněženku. Při kontrole od úřadů vám totiž hrozí pokuta.
Proč je správná likvidace důležitá
Vylévání použitého kuchyňského oleje do kanalizace (jakkoliv to děláme běžně) může vést k vážným problémům v kanalizačních systémech. Když totiž olej vychladne, ztuhne a může ulpět na potrubí, což nakonec vede k jeho ucpání. Tyto ucpávky (známé také jako fatbergs alias tukové hroudy) pak mohou opravdu znatelně snížit kapacitu kanalizace. Ta potom často přetéká a musí být nákladně opravována.
Rozklad tuků v kanalizačních systémech může také některé typy infrastruktury chemicky poškodit, což opět vyžaduje odborný zásah – není tedy divu, že zodpovědné firmy proti tomuto častému nešvaru tak brojí.
Pánev může po nějakém čase používání ztratit svou nepřilnavou vrstvu. Není však nutné ji vyhazovat, protože existuje trik, kterým ji snadno …
více
Osvědčené postupy pro likvidaci kuchyňského oleje
Pokud vás někdo při špatném nakládání s olejem nachytá, můžete dostat pokutu až 5 000 Kč (kterou není problém uložit opakovaně). Firmám pak hrozí sankce ještě vyšší, jak píše web TříděníOdpadu. A co tedy s použitým olejem dělat? Nejjednodušší je tento postup:
Po vaření nechte olej zcela vychladnout, jak radí web InStory.
Nalijte jej do vhodné nádoby, například do staré sklenice nebo krabice od mléka.
Pokud je to možné, nechte ho ztuhnout v chladničce nebo mrazáku, což usnadní jeho likvidaci.
Nádobu odneste do sběrného dvora nebo ji vhoďte do kontejneru na běžný odpad.
„U nás máme na použitý olej speciální kontejner, tak ho nosíme v PETkách tam. Ale moje kamarádka, co bydlí jinde, ho musí házet do kontejneru s odpadem. Poradili jí to na městě. Ve sběrně ho totiž neberou a kontejnery neplánují. Prý se to spálí ve spalovně a bude po problému,“ řekla nám k tématu paní Radka T. z Chocně. A pokud chcete ušetřit, naučte se olej používat opakovaně, jak jsme na webu adbz už radili.