Talíř po babičce prodal za neuvěřitelných 38 milionů korun. Podobný může mít doma kdokoliv z nás
Staré nádobí určitě nevyhazujte – ještě předtím ho dejte ocenit. Může se totiž stát, že vám za něj přistane na účtu pěkná sumička.
Představte si, že na půdě objevíte starý zaprášený talíř, který má hodnotu 38 milionů korun. Přesně to se stalo s talířem ze 16. století nalezeným ve skotském sídle Lowood House, jak informuje web TheVintageNews. Na první pohled na něm přitom nebylo vůbec nic zvláštního.
Nenápadný poklad v Lowood House
Talíř o průměru 27 centimetrů ležel dlouhá léta zaprášený a zapomenutý na polici. Teprve když ho prozkoumal odborník na keramiku, ukázala se podle informací z webu People jeho skutečná hodnota. Tento talíř byl identifikován jako dílo Nicoly di Gabriele Sbragheho, známého také jako Nicola da Urbino. Tématem je biblické vyobrazení Samsona a Dalily. Sbraghe, proslulý svou prací s majolikou, druhem cínované glazované keramiky, si díky své výjimečné zručnosti vysloužil přezdívku „Rafael majoliky“.
Nicola da Urbino: Mistr majoliky
Nicola da Urbino byl na počátku 16. století mistrem keramiky. Ve svých dílech často zobrazoval výjevy z mytologie, historie a Bible. Je známý především díky své složité a živé majolice (formě, která vznikla v Itálii). Majolika se vyznačuje bílou neprůhlednou glazurou, která slouží jako dokonalé plátno pro barevné a detailní vzory.
Aukce v Lyon & Turnbull
Když se talíř dostal do povědomí prestižní skotské aukční síně Lyon & Turnbull, jeho odhadní cena se pohybovala kolem 3 milionů korun. Aukce však dalece předčila očekávání a tenhle na první pohled nenápadný kousek keramiky se prodal za ohromujících 38 milionů korun.
A není divu. Majolika totiž zůstává mezi sběrateli oblíbeným a ceněným druhem keramiky. Díky svému výraznému stylu a zářivým barvám je velmi dobře rozpoznatelná a žádaná. „Mám doma také hodně barevné talíře s postavičkami. Jsou po babičce, ale než je strčím na půdu, raději s nimi zajdu k odborníkovi,“ říká paní Iveta N. z Třebechovic pod Orebem. Koneckonců o tom, že se podobná návštěva mnohdy vyplatí, jsme na webu adbz psali již dříve.