Domácí citrony chutnají o mnoho lépe než ty kupované. Za správnou péči se vám citroník odvděčí i vonícími květy

Vypěstujte si i vy doma svůj vlastní citroník. Jedná se o nádhernou rostliny s květy, které příjemně provoní každý interiér i zahradu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Citrus neboli citroník (vědeckým názvem Citrus) patří mezi stálezelené stromy a keře z čeledi routovité (Rutaceae), které svůj původ nacházejí v tropické a subtropické části jihovýchodní Asie. Jedná se o druh s lehce kožovitými vejčitými listy, bílými silně vonícími květy a žlutými plody, které každý z nás dobře zná – citrony. Rostliny si můžete sami vypěstovat. Pokud se ovšem chcete dočkat jejich kvetení a následného plození, bude vás to stát nemálo píle a trpělivosti.

Důležité je světlo a teplo

Jelikož citrus pochází z tropů, tak v našich podmínkách nemá šanci přežít zimu. Ani celoroční pobyt v domácnosti mu ovšem nesvědčí. Prosperovat vám bude pouze v tom případě, že jej od jara do podzimu umístíte na zahradu, balkon či terasu. Stanoviště pro něj zvolte takové, aby se mu dostálo co nejvíce rozptýleného světla. Vyhněte se místu orientovanému na jih, pro které jsou charakteristické příliš vysoké teploty.

Vsaďte na rašelinovou směs

Citrusu se bude nejvíce dařit v lehčí zemině s neutrální nebo mírně kyselou půdní reakcí. Na trhu jsou k dostání různé speciální substráty. Vyzkoušet můžete ovšem i vlastnoručně namíchanou směs z:

  • rašeliny,
  • kompostu,
  • písku
  • a trochy univerzálního zahradnického substrátu.

Vodu jen o vhodné teplotě

Co se týče zálivky, tak tu citrusu během letnění dopřávejte vydatnou. V zimě pak buďte při zalévání opatrní a substrát udržujte spíše suchý než vlhký. Používejte zejména odstátou, dešťovou anebo vychladlou převařenou vodu o pokojové teplotě. Studenější by mohla mít za následek šok. Rostlině dále nevyhovuje přelití. Vhodné tedy je opatřit květináč dobrou drenáží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během pobytu venku je třeba citroník pravidelně hnojit. Jednou za čtrnáct dní k němu tedy aplikujte speciální tekuté hnojivo pro citrusy. To mu dodá potřebnou dávku dusíku, draslíku a fosforu. Jedná se o prvky velice důležité pro správný růst a vývoj. Sáhnout ovšem můžete i po univerzálním přípravku pro zelené rostliny. V zimě se hnojení v jakékoli podobě vyhněte.

Pozor na savé záškodníky

Citroník nezapomeňte pravidelně kontrolovat, jelikož jej napadají různí škůdci. Většinou na něm škodí:

  • svilušky (sají na listech a vytvářejí drobné pavučinky),
  • mšice (provádějí posátí a znečišťují rostliny medovicí),
  • puklice (sají na kmíncích).

První dva škodlivé organismy zneškodníte pomocí postřiku. S puklicemi vám pomůže vata namočená v lihu.

Zkuste si je namnožit

Sbírku citrusů si můžete doma snadno rozšířit skrze několik metod.

  1. Řízkování: řízek z jarního výhonu zbavte listů a vespod jej ze šikma seřízněte. Poté jej namočte do stimulátoru a zapíchněte do substrátu z rašeliny a perlitu. Až do zakořenění udržujte ve vlhku a stínu.
  2. Výsev: osivo vysejte do propustné zeminy (jako při řízkování). Pěstební nádobu pak přikryjte sáčkem pro udržení vlhkosti. Po vytvoření dvou pravých listů proveďte rozsazení.

Jaké máte zkušenosti s pěstováním citroníku vy?

Není citroník jako citroník. Vyberte si ten nejlepší

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články