V rýži se objevovaly myší exkrementy. Kdo si tohle balení zakoupil, musí ho ve vlastním zájmu vyhodit do koše
Před samotnou koupí je nutné potraviny pořádně zkontrolovat, zda nejeví známky poškození. Takový případ s rýží nedávno inspekce řešila.
Potraviny kupujeme v domnění, že jsou zcela nezávadné a podle složení také zdraví přínosné. V některých případech je to ale jen zbožné přání. Kontroly jsou v České republice velmi přísné, a často tak pomocí vzorkování odhalí nebezpečné potraviny, které jsou následně staženy z prodeje. Možná jste si, stejně jako já, všimli, že obchodní řetězce mívají takto závadné potraviny viditelně vyfocené a vyvěšené na prodejně.
Nebezpečí nákazy je na každém kroku
Státní zemědělská a potravinářská inspekce nedávno v jedné večerce v Teplicích objevila balenou rýži, která ovšem měla poškozený obal. Vzorek následně prokázal, že jsou uvnitř myší exkrementy, a rýže tak byla neprodleně stažena z prodeje. „Rýži jsem koupila, ale nevšimla jsem si poničeného obalu. Peníze mi byly bez dohadování a okolků vráceny,“ napsala naše čtenářka paní Petra K. z Teplic. Podobné případy se bohužel stávají. Také redakce adbz nedávno varovala před závadnými těstovinami, které obsahovaly vysoké množství námelových alkaloidů.
Obal je nutné už při koupi pořádně zkontrolovat. Pokud jeví nějaké známky poškození, rozhodně jej nekupujte a nahlaste tuto skutečnost přímo na prodejně, aby mohla kontaktovat orgány, které mají na starosti bezpečnost potravin.
Jak se zbavit myší doma
Myší trus je přibližně 3–6 mm dlouhý se špičatými konci, informuje web Pasti. A je pořádně nebezpečný. Pokud jej najdete doma, je nutné se jej zbavit, jelikož může přenášet velké množství nebezpečných nemocí. Ty se mohou přenášet kontaktem se sliznicí, ale i vdechnutím kontaminovaného vzduchu, proto se nedoporučuje jeho vysávání. Místa, kde se bobky vyskytují, zastříkněte dezinfekčním prostředkem a nechte působit. Poté je setřete jednorázovými papírovými utěrkami a vyhoďte. Pracujte s ochrannými rukavicemi.
Myši se dokáží prokousat skoro vším, proto je nutné řádně utěsnit jejich vstupní cestu. A urychleně se jich zbavit. Zatímco web AgroMan doporučuje klasické pastičky či plašiče, účinné je také pořízení domácího mazlíčka, případně nástrah pastí v podobě silně aromatických bylin, jak radí web adbz. Myši nesnáší heřmánek, levanduli či mátu.