Chyby při zimním kompostování, které mohou zničit celý proces. Nesmí obsahovat zbytky mléčných výrobků nebo masa
Jestliže se v zimě chystáte kompostovat, vyhněte se těmto typickým chybám. Mohly by učinit hnojivo naprosto zbytečným a zničit celý proces.
Letní kompostování se výrazně liší od toho zimního. Během nízkých teplot a nepříznivých povětrnostních podmínek hrozí hnojivu bohatému na užitečné mikroorganismy sterilizace a následné znehodnocení. Je proto důležité, abyste se vyvarovali typickým chybám a dodrželi správný postup, jinak by vaše dřina přišla nazmar. Stačí i malá nepozornost a z kompostu se dle webu MasterClass stane zcela zbytečný produkt.
Důležité je udržet naživu užitečné mikroorganismy a žížaly
Kompost není nic jiného než plně organické hnojivo bohaté na humus, které si můžete snadno připravit i vy na své zahradě. Je ovšem velmi důležité, abyste na to šli správně, a to zejména během zimního období. Klíčovou roli v procesu rozkladu půdy totiž hrají mikroorganismy a žížaly, které jsou zodpovědné za zpracování zbytků a dodávají kompostu užitečné vlastnosti. Právě ty je třeba udržovat, protože pokud by zemřely (například vlivem přílišné zimy), došlo by ke sterilizaci celého hnojiva.
Naštěstí však můžete učinit jednoduché kroky, díky nimž se vyhnete případným problémům a udržíte kompost v dobrém stavu. To mimo jiné znamená, že bude během jara více prospěšný pro rostliny a skvěle podpoří jejich růst. Hlavní zásadou je dle serveru DomekIOgrodek do něj nepřidávat stonky, listy a květy nemocných rostlin, které by ho mohly z velké části kontaminovat. Nesvědčí mu ani zbytky mléčných výrobků, kostí, masa nebo ryb.
Dopřejte kompostu dostatek dusíku
Abyste kompost ochránili před zimou, je také dobré přidat mu (nejlépe na podzim) vrstvu organické sloučeniny bohaté na dusík. Může to být hnůj, tráva nebo kopřivová kejda. Jakmile tak učiníte, rozprostřete na něm ještě slámu, kůru nebo ho celý přeryjte agrotextilií či jiným vhodným materiálem, který ochrání užitečnou hmotu před silným větrem a námrazou. Tímto způsobem vytvoříte ideální podmínky pro život mikroorganismů po celou zimu.
Vyvarovat byste se poté měli přidávání vody do kompostu nebo jeho obracení, protože byste tím akorát zničili prostředí, které si žížaly a jiné mikroorganismy vytvořily. Většinou totiž během zimy bývají v nižších vrstvách, kde mají ideální podmínky pro život a ochranu před sněhem a nízkými teplotami. Pokud však kompost převrátíte nebo ho příliš zalijete, způsobí to jejich vymírání. Na webu adbz jsme také psali o možném využití coly na zahradě.