Pět chutných a zdraví prospěšných rostlin, které vypěstujete v kuchyni, či na balkóně. Nevyžadují speciální péči, zvládne to úplně každý
Myšlenka pěstování na parapetu nebo na balkóně v blízkosti kuchyně je čím dál tím více populárnější. Představte si, že máte všechny bylinky stále po ruce.
Pěstovat bylinky v kuchyni nebo v její blízkosti je opravdu ideální. Při vaření uděláte jen pár kroků a máte k dispozici vše, co potřebujete, aby váš pokrm dostal jedinečnou chuť. Některé bylinky navíc můžete použít také na výrobu čaje. Vaši domácí zahrádku jistě ocení celá rodina i každá návštěva, která bude mít možnost ochutnat vaši kuchyni.
Listový salát vypěstujete za pár týdnů
Pěstování salátu je velmi jednoduché. Stačí vložit bílý kořen salátu do skleněné nádoby plné vody, aniž by dosáhla na vrchol stonku. Rostlinu pak umístěte na slunce a nezapomeňte občas postříkat kořeny vodou, aby nevyschly. Po několika dnech najdete nové kořeny a listy. Už o týden později můžete rostlinu umístit do půdy. Listy nechte nad zemí. Na sklizeň buďte připraveni do několika týdnů. Pak si můžete pochutnat na kvalitním a chutném domácím salátu.
Na pěstování je jednoduchý i zázvor. Kousek jej kupte a zasaďte do půdy tak, aby pupeny směřovaly nahoru. Zázvor vyžaduje jasné světlo. Nesmí však jít o přímé slunce. Důležité je ho dobře zalévat. Ideální je poté, co vyroste, kousek odříznout a znovu zasadit. Kromě zázvoru lze pěstovat také citrónovou trávu. Kořen citronové trávy potřebuje k růstu jen šálek vody a trochu světla. Začne růst asi za týden. Pak je potřeba ji přesadit. Až naroste do 30 centimetrů, je třeba odříznout.
Pórek můžete pěstovat ze zbytku
Koupili jste pórek na vaření a zbyla vám malá část s kořeny? Pak tento zbytek vložte do šálku s vodou a nechte na místě, kam dopadá sluneční světlo – například u kuchyňského okna. Dejte však pozor na průvan. Jedlá část rostliny bude neustále růst. Stačí ji vždy jen odříznout. Nezapomeňte, že je nutné pórek pravidelně zalévat. Voda mu stačí jednou týdně. Celkově jde však o velmi nenáročnou rostlinu, jejíž pěstování je opravdu hračka.
Na saláty je vhodná rukola, která nevyžaduje mnoho místa. Nejlépe však roste na volné a dobře odvodněné půdě. Stačí na zem nasadit semínka, přikrýt vrstvou suché zeminy a postříkat teplou vodou rozprašovačem. Pak je potřeba rukolu zakrýt fólií a položit na teplé místo. Takto připravená rukola začne klíčit možná už po třech dnech. Nejpozději do týdne se objeví výhonky. Pak je nutné odstranit fólii a přemístit rostlinu na trvalejší místo. Až listy budou mít 10 centimetrů, můžete sklízet.