Pozor na to, co děláte se spadaným listím na zahradě. Hrozí vám pokuta 150 000 Kč a ani o tom nevíte
Spadané listí může být pro někoho hotová noční můra, pro jiné dar z nebes. Za jeho pálení však některým hrozí pěkně vysoká pokuta, kterou rozhodně nechcete platit.
Jakmile začne listí na podzim ze stromů opadávat, mnoho zahradníků řeší otázku, jak s ním co nejlépe naložit. Za jeho neodbornou nebo nepovolenou likvidaci přitom mohou obdržet pokutu až ve výši 150 000 Kč. Abyste se tomuto postihu vyhnuli, měli byste podle informací na webu NášDům dodržovat určitá pravidla a držet se přesně stanoveného postupu. Existují však i další možnosti, jak se spadaným listím efektivně naložit a využít jej ve svůj prospěch.
Jak využít spadané listí
Pokud se vám na zahradě válí listí, které není ošetřené žádnými chemikáliemi, ani napadené chorobami a nemocemi, využijte jej jako přírodní hnojivo. Jak listí účinně zkompostovat, jsme popisovali v dřívějším příspěvku na adbz. Poslouží vám však také jako mulčovací směs, jak potvrzuje i naše čtenářka Šárka T. z Rakytníku: „Spadané listí vždy použiju k mulčování některých trvalek a keřů. Co nevyužiju, přidám na kompost. V další sezoně směsí hnojím celou zahradu.“
Zvlášť výživnou směs lze nasbírat také v lese, na což jsme upozorňovali už dříve na adbz. Listí, které shrabete v takovém prostředí obsahuje opravdu bohatou mikroflóru, jejíž pozitivní účinky na svých záhonech rozhodně oceníte. Zaměřit byste se měli především na staré stromy, protože půda v jejich okolí je plná živin a prospěšných živočichů. Také tuto směs s oblibou využíváme a výsledky jsou opravdu vynikající.
Na co si dát při pálení listí pozor
Než se do likvidace spadaného listí pustíte, měli byste napřed zkontrolovat obecní vyhlášky, zda není v daném místě tato činnost zcela zakázána. Některá města a obce namísto toho poskytují bezplatně kontejnery nebo jiné sběrné nádoby, aby pálení biologického odpadu předešli. Jiné zase mohou pro pálení listí vytyčit speciální místo, kde lze tuto činnost beztrestně provést. I tak je přitom potřeba postupovat podle daných pravidel a za určitých podmínek.
Dodržujte určitá pravidla
Cokoliv se rozhodnete do ohně přidat, musí být podle webu PrimaReceptář suché, čisté a bez jakýchkoliv stop chemikálií. Spalování smí provádět pouze osoba starší 18 let nebo na celý proces musí osobně dohlížet. Oheň se nesmí rozdělávat do 50 m od okraje lesa ani poblíž hořlavých materiálů. Nezapomeňte si také nachystat hasicí pomůcky v případě vzniku a šíření požáru. Těmito kroky pro vás bude pálení biologického odpadu z vaší zahrady mnohem bezpečnější a navíc se vyhnete vysoké pokutě.