Domácím čističem stačí prach utírat 1krát týdně. Po čase se na nábytku bude usazovat jen minimálně
Svěží vůně citrusů provoní celou vaši domácnost, když si doma namícháte roztok na pravidelné utírání prachu z nábytku.
Úklid domácnosti je samozřejmou činností. Některé věci, jako například úklid špinavého nádobí, oblečení, povalujících se předmětů, přetření kuchyňské linky a další úkony jsou na denním pořádku, jiné aktivity ale rozhodně nevyžadují tak častou frekvenci. Jako například utírání prachu. Kdo je přepečlivý a má rád opravdu uklizeno, dělá to jistě častěji, standardně ale stačí provést tuto činnost jednou týdně. Spojením několika málo přísad si doma uděláte výtečný roztok, díky kterému bude utírání prachu jednou týdně navýsost dostačující.
Hlavními složkami jsou ocet, olej a saponát
Na instagramovém účtu wygodnie_z_basia jsem narazila na velmi zajímavé video popisující přípravu domácího čisticího roztoku. Potřebovat budete:
- půl lžičky olivového oleje,
- lžičku octa,
- půl šálku vody,
- 2 kapky saponátu a
- 10 kapek citronového esenciálního oleje.
Olivový olej povrch nábytku hydratuje a chrání, ocet zajistí čistotu, saponát povrch odmastí a esenciální olej dodá příjemnou vůni. Neváhala jsem a sama jsem tento roztok vyzkoušela. Celý dům jemně a nevtíravě voní po osvěžujících citrusech, ostatně tato vůně dle Healthline blahodárně působí i na lidskou psychiku. S výsledkem jsem nadmíru spokojená.
Úžasné je, o jak levný čisticí prostředek se jedná, je navíc šetrný k pokožce i povrchům. Pomocí rozprašovače jej nastříkejte na nábytek a na setření použijte hadřík z mikrovláken. Já na něj nedám dopustit. Proces čištění opakujte jednou týdně. Prach se pak bude také méně usazovat. Se stejnou pravidelností je vhodné vytírat i podlahy. Jak jsme radili na adbz, můžete použít vodu s octem, který povrch dezinfikuje a nezanechává šmouhy. A také se jedná o velmi levný prostředek.
Jaké další úkony byste měli dělat každý týden
Jak uvádí web DailyMail, kromě podlah a utírání prachu jsou i další činnosti, které byste v rámci čisté domácnosti měli dělat jednou týdně. Patří mezi ně například úklid koupelny, vyčištění zrcadel, výměna ložního prádla, otření spotřebičů, důkladný úklid lednice a mikrovlnné trouby či například výměna houbiček a pěnových utěrek v kuchyni.
O tom, jak důležité je prát ložní prádlo jednou týdně, jsme na adbz nedávno psali. Prostěradlo a ložní prádlo přichází do kontaktu s kůží každou noc a trávíte v něm spousty hodin. Pot, odumřelé kožní buňky, ale také nečistoty se potom v těchto kusech textilu hromadí. A to vše nahrává roztočům, kteří mohou u citlivých jedinců způsobovat alergické reakce. Oproti tomu peřinu a polštář či povlaky na polštáře stačí prát v ideálním případě každých 14 dnů, nebo alespoň jednou za měsíc.