Plíseň v bytě je vždy velmi obtěžující. Je to nejen estetický problém, ale negativní důsledky má i na zdraví člověka. Při prvním náznaku plísně ve vašem domě byste proto měli urychleně jednat a snažit se jí za každou cenu zbavit. Může mít na vině různé respirační potíže nebo také onemocnění kůže. Proto neváhejte a plísně v domě se zbavte, a to nejlépe pomocí šetrných přírodních prostředků.
Důvody vzniku plísní v domácnosti
Plísně jsou skupinou hub, které mají vzájemně velmi podobné morfologické rysy. Nejčastěji jsou zbarvené do zelena či do šeda a na stěnách domu je nejde přehlédnout. V prvotním stadiu se spory jen vznášejí ve vzduchu a pak se transformují do mycelia sestávajícího z propletených souborů, které jsou na zdi domu nebo třeba nábytku okem viditelné. Plísně se vyskytují nejčastěji ve vlhkých prostorách s nedostatečnou cirkulací vzduchu.
Abyste předešli jejich vzniku, měli byste dbát na přístup vzduchu do místnosti. Důležitá je také přiměřená těsnost oken a dobrá izolace celé budovy. Pokud už se plísně objeví, především tedy ve větším rozsahu, jsou často provázeny charakteristickým zápachem zatuchliny a nevětraného prostoru. S jednoduchými triky však můžete na plísně šetrně, a hlavně efektivně vyzrát. V prvním kroku byste měli vždy odhalit příčinu jejich vzniku a snažit se ji odstranit.
Rozhodně se snažte místnost, ve které se plísně objevily, co nejlépe vysušit. Zlepšete její ventilační systém a také zde pravidelně větrejte. K odstranění vlhkosti můžete použít nástěnné nebo okenní difuzéry nebo elektrické sušičky vzduchu, které mohou pomoci nejen s plísněmi, ale také s nepříjemným zápachem zatuchliny. Kromě ošetření různými přípravky je plíseň třeba také mechanicky odstranit, někdy postačí hadr či houbička, často je však nutné seškrábat nátěr a místo znova vymalovat, ideálně protiplísňovým nátěrem.
Šetrné způsoby boje s plísní
Plísní v domě se můžete kromě chemických přípravků zbavit také mnohem šetrněji pomocí přírodních prostředků. V boji s plísněmi je velmi účinný klasický ocet, který stačí smíchat v poměru 1 : 1 a vzniklou směs pak nastříkat na postižená místa. Ocet nechte na plísni třicet minut působit a poté povrch omyjte teplou vodou. Můžete zkusit také použít olej z čajovníku, kdy jednu lžíci smícháte se sklenicí vody, aplikujete štětcem a necháte dva až tři dny na plísně působit. Pak stejně jako u octa místo omyjte teplou vodou.
I v suchém bytě se můžete setkat s černou plísní. Může vypadat jen jako nečistota, ve skutečnosti jde ale o nebezpečný problém s možnými záv…
více
Stejným způsobem můžete proti plísním použít také peroxid vodíku nebo kuchyňskou sůl. Peroxid vodíku smíchejte s vodou v poměru 1 : 1, zatímco sůl v poměru 2 lžíce vody na 3 lžíce soli. Obě směsi nechte působit na postižených místech a poté opět opláchněte teplou vodou. Poslední variantou je pak směs z 1 šálku bělidla, 1/3 šálku pracího prášku a 4 litrů vody. Tu naneste na povrch, očistěte kartáčkem a nakonec omyjte teplou vodou.