Umírající rostliny dokáže zachránit pár sirek. Hnojivo vznikne jejich namočením ve vodě
Na pokojové rostliny je krásný pohled, pokud prospívají. Umírající rostliny vnáší do prostoru negativní energii, můžete je ale zachránit pomocí obyčejných zápalek.
Pokojové rostliny jsou okrasou každého pokoje. Dá se jimi jednoduše zútulnit každá místnost, a to včetně kanceláře. Rostliny lahodí nejen oku, ale i mysli. Navozují harmonický stav, propojují člověka s přírodou, produkují kyslík, čistí vzduch a pohlcují toxiny a prach. Je tedy velká škoda rostliny nepěstovat. Až tak pozitivní přínos ale nemají rostliny nemocné a umírající. I takové se však dají zachránit, aby opět vypadaly k světu. Například pomocí docela obyčejných zápalek.
Sirky oživí rostliny a pohltí zápach
Zápalky vznikly údajně už v 6. století ve staré Číně, kdy lidé namáčeli kousky dřeva do síry. První třecí zápalky v té podobě, jak je známe dnes, jsou ale datovány do první poloviny 19. století. Jako jednoduchý a snadno použitelný zdroj ohně rychle získaly na popularitě a jsou používány dodnes. Zdaleka ovšem nemusí sloužit pouze jako nástroj pro zažehnutí jiskry. Sirky výborně pohlcují pachy, a můžete je tak použít například jako rychlou náhradu osvěžovače vzduchu na toaletě. Navíc velmi levnou.
Obzvláště dobrých výsledků ale zápalky dosahují coby levné a ekologické hnojivo pro pokojové rostliny. Díky obsažené síře v hlavičce sirky odpuzují škůdce a posílí růst rostliny. Dokážou ji tak zachránit před špatným stavem a úhynem. Zápalky lze využít dvojím způsobem. U prvního se hlavičky sirek namočí do 1 dcl vody. Počkejte, až se voda zbarví, a zalijte jí nemocné rostliny. Druhý způsob je ještě snadnější. Zápalky zapíchněte přímo do půdy, rostliny zalijte a nechte látky uvolňovat po dobu 36 hodin.
Rostliny, které se vyplatí mít doma
Existují pokojové rostliny, které se rozhodně vyplatí mít doma (případně v místě výkonu práce), a to nejen kvůli estetickému vjemu. Některé z rostlin mají větší schopnost čistit vzduch a zbavovat ho toxinů a prachu více než jiné. Často bývají i velmi snadné na pěstování a kromě občasného zalití a hnojení nepotřebují žádnou výraznou péči. Mezi takové patří například lopatkovec (Spathiphyllum), který má dekorativní lesklé listy a kvete bílými květy, případně břečťan (Hedera), jemuž prospívá stinné stanoviště.
Jako výbornou přírodní čističku vzduchu lze ale použít také dracénu (Dracena margitana), banánovník (Musa), případně tchynin jazyk (Sansevieria), který je na vodu velmi nenáročný, bohatě stačí ho zalít dvakrát do měsíce. Tato rostlina ale může být nebezpečná pro domácí mazlíčky, je tedy vhodné umístit ji na vyvýšené místo.