Aby česnek více plodil, je potřeba na něm uvázat uzel
Větší úrodu česneku vám zajistí tento nezbytný krok. Zjistěte, kdy je vhodný čas zavázat na něm uzel, a několikanásobně tak zvětšit budoucí sklizeň. Vychutnejte si velkou úrodu.
Obsah
Česnek je nejen skvělým dochucovadlem, ale také zdroj velkého množství vitamínů a prospěšných látek. Velmi oblíbený je pro své antibiotické schopnosti a další pozitivní účinky, kterými působí na lidské zdraví. Abyste si mohli vypěstovat co největší úrodu, musíte rostlinám zajistit tu nejlepší péči. S tím vám pomůže tento jednoduchý a osvědčený trik.
Jak na pěstování česneku
V první řadě byste neměli podcenit jeho výsadbu. Důležité je vybrat pro něj vhodné místo, kde bude mít zajištěný dostatek tepla, světla a vody. Půda v záhonech musí být dobře propustná, aby mohlo docházet k výměně vzduchu u kořenů a zároveň aby mohla odtékat přebytečná voda. Její zadržování vede k uhnívání kořenů a v tomto případě i plodů.
Na co si dát pozor
Dalšími nezbytnými kroky jsou pravidelné hnojení a ochrana rostlin před škůdci, nemocemi, chorobami nebo plísněmi. Jakmile listy začnou žloutnout, měli byste ihned zpozornět. Příčinou může být dlouhotrvající sucho a nedostatek vody nebo absence některých důležitých prvků v půdě. Pravidelným hnojením tomuto problému snadno předejdete, a ještě podpoříte růst a imunitní systém česneku.
Proč na česneku vázat uzel
Tuto lidovou metodu využívá především starší generace zahradníků. Jejím cílem je podpořit růst stroužků a zabránit přerůstání jejich klíčků. Jakmile se na jeho stoncích začnou objevovat květy, velké množství energie směřuje právě k jejich vývoji. K tomu však dochází jen u česneku paličáku (nepaličáky před sklizní nekvetou). Jeho kvetení způsobuje, že jednotlivé stroužky zůstanou malé a téměř bez chuti. Pomocí tohoto triku však většinu energie přesměrujete na to správné místo.
Kdy uvázat uzel
Ideální čas nastává v době, kdy jednotlivé výhonky dorostou délky 20–25 cm, ale ještě nezačaly kvést. Toto období nastává zpravidla na přelomu června a července. Záleží však na teplotách a počtu slunečných dní, které mohou proces urychlit nebo pozdržet. Pokud tuto dobu nestihnete, budou výhonky tvrdé a práce s nimi bude mnohem obtížnější. Naopak v případě, že to provedete příliš brzy, se stroužky česneku nebudou moci vyvíjet.
Jak uvázat uzel na česneku
Nejspíš každý má svůj postup, který se mu již za ta léta osvědčil. Zpravidla stačí výhonek ohnout dolů a omotat kolem listů. Přivázat ho lze pomocí nitě nebo provázku. Důležité je příliš za výhonek ani listy netahat, abyste je nepoškodili, a o svou úrodu se tak úplně nepřipravili. Tento jednoduchý trik vám při správném provedení zajistí opravdu velkou sklizeň.