Do vody na zalévání se vyplatí přidat glycerin. Půda pak bude déle držet vlhkost
Každodenní zalévání zahrady zabere spoustu času i sil. Šetřete vodu, vlastní čas i pot přidáním glycerinu do nádrže a nemusíte zalévat tak často.
Zalévání zahrady je v letních horkých dnech docela rituální záležitost. Vyschlá půda a povadlé listy jsou jasným indikátorem, že je nutné dodat rostlinám vodu. V závislosti na velikosti zahrady a množství pěstovaných plodin, květin a keřů volte nádobu, která vám bude zadržovat dešťovou vodu. Ta je pro rostliny nejen nejvíce prospěšná, navíc ale nemusíte čerpat vodu z řádu a ušetříte tak nemalé peníze. Obohacením této nasbírané vody o jednu levnou surovinu si ušetříte spoustu práce, nebudete muset zalévat tak často.
Zásady správného zalévání zahrady
Spousta lidí dělá při zalévání zahrady několik chyb a ochuzují se tak o výslednou úrodu i nádherné květy, které rozzáří každé venkovní prostranství. První zásadou je zalévat vodou o pokojové teplotě. Studená voda je pro rostliny šok, obzvláště v teplém počasí, kdy má půda výrazně vyšší teplotu. Nechte vodu tedy vždy odstát tak, aby byla teplota optimální. Voda by také měla být dešťová. Tato voda je pro rostliny výrazně přínosnější, než voda z řádu. Je měkčí, obohacená o dusík a v neposlední řadě vás nestojí ani korunu.
Dalším nepsaným pravidlem je vyhnout se zalévání v největším parnu. Máte-li možnost, vždy zahradu zalévejte velmi brzy ráno, případně pak večer po západu slunce. Pokud zaléváte v průběhu dne, voda se odpaří a jen velmi nepatrné množství se dostane ke kořenům rostliny. Je to tedy zbytečná námaha pro vás, nehledě na fakt, že rostlinám tím nijak neprospějete. Zálivka by také jednou za čas měla být obohacena o kvalitní hnojivo. Aby rostliny kvetly, zkuste použít obyčejný šumák.
Přidáním glycerinu zadrží půda více vlhkosti
Glycerol neboli glycerin je bezbarvá viskózní kapalina a jeho využití nejspíš znáte spíše v domácnosti či kosmetickém průmyslu. Vytváří ochrannou vrstvu na nábytku a oknech a špína společně s prachem tak nemají šanci. Stejnou ochranu ale poskytuje i rostlinám a plodinám. Investice je přitom pouhých pár desítek korun.
Přidejte 300 gramů čistého glycerinu do nádoby s vodou o objemu 200 litrů a dobře promíchejte. Tento roztok použijte na zalévání zahrady. Glycerin velmi dobře zadržuje vlhkost v půdě a zalévání tak nemusí být tak časté. Je velmi dobře vstřebáván kořenovým systémem a rostlina je tak silná, vitální, dobře rostoucí a plodící. Glycerinová voda chrání rostlinu nejen před parnem, ale i před suchem a mrazem.