Přáním 8členné rodiny bylo propojit starý statek se stodolou, a vytvořit tak útulné zázemí. Zůstala i původní atmosféra
Místo staré stodoly se na obrovské parcele rozzářil tento skvostný dům, který dokonale harmonizuje s okolní přírodou a využívá nejrůznější přírodní prvky.
Bydlet na statku není pro každého, ale není statek jako statek. Tento fascinující projekt skupiny architektů clpp architectes se zaměřuje na obnovu tradičního francouzského statku z regionu Perch a přeměnu stodoly stojící poblíž na jedinečné místo. Rodina se šesti dětmi, majitelé tohoto místa, hledala teplý a pohodlný prostor pro rodinná setkání o víkendech a svátcích. Chtěli nejen prakticky vyřešit tuto potřebu, ale také propojit obě struktury tak, aby tvořily harmonický celek.
Příjemné přírodní okolí
Projekt se nachází v bujném lese uprostřed přírodního parku Perche ve Francii, a proto bylo důležité zachovat krásný výhled do zahrady a přírody jak z domu, tak ze stodoly. První budova byla určena jako dětský prostor, zatímco stodola slouží jako společný prostor a kuchyně s rozsáhlým výhledem do okolní krajiny.
Prostor také zahrnuje klidovou zónu s ložnicí pro rodiče ve druhém patře. Propojení mezi oběma budovami je vytvořeno „kulovým kloubem“, který zakrývá hlavní vchod a slouží jako spojení mezi obytnými prostory. Inspirací pro tuto spojující lávku byly tradiční japonské kryté mosty, které jsou lehké a minimalistické a zároveň umožňují fyzické propojení.
Hlavním cílem projektu bylo vytvořit světlý a decentní prostor, který se harmonicky sladí se stávající budovou a zachová otevřený výhled na okolní přírodu. Objemová struktura je položena na zem a skládá se z dřevěného rámu pokrytého tenkou dvojitou šikmou zinkovou střechou. Hosty vítá převis a přístup k hlavnímu vchodu, jenž slouží oběma prostorům. Rám je postaven na kulatých sloupcích, které nesou lehký zinkový kryt.
Poklidný interiér
Interiér je promyšleně navržen tak, aby opakující se konstrukční rám vytvářel dojem nesourodosti a rozšiřoval prostor. Všechny stěny jsou prosklené, s výjimkou hlavního vstupu, který je pokryt zinkovým obkladem a skrývá koupelnu a šatnu. Použití antracitového zinku připomíná dřevěný rám a zajišťuje, že přidaný objem nenarušuje celkovou atmosféru místa.
Projekt se snaží minimalizovat dopad přidaného objemu, aby zachoval již existující bukolickou a klidnou atmosféru. Dřevěná kůlna byla přeměněna na kancelář s použitím stejné logiky integrace s prosklenými okny vloženými za stávající dřevěné rámy. Jakmile vkročíte dovnitř, rozdíly mezi starým a novým jsou naprosto neviditelné díky použití dřeva a souvislého dřevěného parketu táhnoucího se směrem k hlavnímu vchodu.
Architekti: | clpp architectes |
Rok: | 2019 |
Rozloha: | 100 m² |