Jednoduchý způsob, kterým můžete ve své zahradě množit túje
adbz.cz » Hobby » Nejrychlejší cesta množení tújí vyjde na pár drobných. Bohatý zelený plot již nebude pouhým snem

Nejrychlejší cesta množení tújí vyjde na pár drobných. Bohatý zelený plot již nebude pouhým snem

Jednoduchý způsob na množení tújí, které jsou velmi vkusnými a nenáročnými jehličnany, které mohou zdobit každou zahradu.

strihani jehlicnanu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Túje patří mezi jednoduché jehličnany, které jsou naprosto nenáročné na starostlivost a péči a také nevyžadují žádné specifické podmínky. Jedná se rovněž o velmi oblíbený strom, který je vkusný a dokonale tak dotvoří dojem každé zahrady nebo většího záhonku. Zkuste si však tuto jehličnatou krásku vypěstovat doma, a to díky této jednoduché metodě jeho množení.

Možnosti množení

Stejně jako u většiny rostlin, i u túje existuje vícero variant, jak se dopracovat k namnožení. Jednou z nich je množení pomocí semen, my se však dnes budeme věnovat druhé variantě. Jedná se konkrétně o množení pomocí odnoží, které jednoduše zakoření a vytvoří tak zcela novou mladou rostlinu. Je to velmi jednoduché a zvládne to i naprostý začátečník.

tuje na zahrade
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vystihněte nejlepší dobu

Velmi důležitým faktorem při množení túje je vystihnutí správné doby, během které je dobré do stromu zasahovat řezáním. Mnoho lidí se sice ohledně této doby neshoduje, my však upřednostňujeme názor odborníků, kteří nejvíce doporučují množení túje zhruba v polovině léta. V této době má totiž strom nejvíce energie a živin a odnože tak budou kvalitní a zdravé.

Jak postupovat?

Pokud tedy máte vystihnutou správnou dobu, je celý postup velmi jednoduchý. Nejdříve ze všeho se potřeba provést řez, nejlépe u mladých výhonků. Ty by po odřezání měly být dlouhé přibližně 20 centimetrů. Poté z jejich spodní části odstraňte drobné výhonky a jehličí a je čas umístit jednotlivé odnože do půdy. To musí být provedeno skutečně rychle, aby odnože nestihly uschnout.

strihani jehlicnanu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tu si připravte předem, nejlépe do vícero středně velkých květináčů. Půda musí být výživná a také je velmi důležité, aby byla správně provzdušněná. Zamezuje se tím tak riziku vzniku hub nebo plísní, které by odnož mohly poškodit. Do jednotlivých květináčů poté nasázejte vždy několik samostatných větviček, zalijte je a dejte na teplé a slunečné místo. Přidat můžete také stimulátor růstu, který podpoří tvorbu kořenového základu.

mlade tuje
Zdroj fotografie: Depositphotos

Když se vám odnože uchytí, začnou dalšího jara více růst a také pučet. V té době je důležité je přihnojit a podle rychlosti růstu také časem přemístit na jejich trvalé místo v zahradě nebo záhonku. Uchytit se však nemusí všechny, takže je dobré s tím počítat. Výhodou ale je, že si tak můžete namnožit přesně tolik rostlin, kolik budete chtít a to kdykoliv.

Zdroj: Gardening Guides