Proč nevysazovat túje: V minulosti byly považovány za magnet na smůlu, pro klíšťata jsou hotovým rájem

Podle starých pověr by se určité rostliny v žádném případě na zahradu vysazovat neměly. Svou přítomností přitahují smůlu, a navíc mohou způsobovat zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Túje jsou mezi mnoha zahradníky a pěstiteli velmi oblíbené pro svou schopnost rychle růst a pro svou nenáročnost. Často jsou používány k tvorbě živých plotů, aby zabránily pohledům sousedů nebo zvědavých cizinců. V některých případech se používají také jako hluková bariéra. Jen málokdo však ví o jejich negativních účincích na lidské zdraví.

Proč není dobré túje pěstovat

Často se o těchto dřevinách mluví jako o jedovatých rostlinách, protože v sobě obsahují toxické látky. Abyste se jimi ale otrávili, museli byste sníst opravdu velké množství větviček, což je velmi nepravděpodobné. Ani éterické oleje vytvořené z tújí by vám neměly nijak ublížit, protože koncentrace škodlivých látek je v nich opravdu velmi nízká.

Škodlivé jsou tyto stromky především pro alergiky. Těm může stačit se i jen dotknout jejich větviček. Kontakt s jednotlivými větvemi může u některých lidí vyvolat podráždění kůže nebo vyrážku, proto je lepší při jejich úpravě vždy používat pracovní rukavice a při stříhání také další ochranné pomůcky. Navíc jsou túje rájem pro klíšťata, která zase mohou způsobovat další zdravotní potíže.

Túje na zahradě iZdroj fotografie: Unsplash

Proč se vyhnout tújím na zahradě

Ani symbolika těchto stromů není příliš příznivá. Kdysi se věřilo, že jejich přítomnost na zahradě přináší do rodiny utrpení a smutek. Proto byly tyto dřeviny vysazovány nejčastěji na hřbitovech. Později se od této pověry upustilo a lidé jimi ve velké míře začali zkrášlovat své zahrady. Přesto se přesvědčení o jejich negativním vlivu opět vrátilo. Túje vyzařují negativní energii, která má vliv na všechny členy domácnosti. Způsobují nepohodu, zhoršují rodinné vztahy, a dokonce mohou přitížit i vaší životní situaci.

Proč nesázet túje na zahradu

Tyto stromky příliš neprospívají životnímu prostředí. Nemají přímý vliv na zvířata, ptáky ani většinu druhů hmyzu, přestože některým živočichům mohou poskytnout útočiště (ráda se v nich například usazují nepříjemná klíšťata). I když se většina lidí domnívá, že se jedná o bezúdržbové rostliny, opak je ve skutečnosti pravdou. Túje je potřeba pravidelně stříhat, hnojit a zalévat, aby jejich větve nezhnědly. Po 15 letech pak začínají vysychat a umírat.

Jak se starat o živé ploty

Jaké zkušenosti máte s tújemi vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články